Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie

Celiakia – genetyczne nietolerancje pokarmowe

Celiakia to popularna choroba genetyczna o charakterze autoimmunologicznym. Chorzy posiadają specyficzny układ genów, które przyczyniają się do powstania choroby: HLA DQ2, DQ8 i DR4. Brak tych genów praktycznie wyklucza możliwość wystąpienia celiakii. Celiakia częściej występuje u krewnych osób dotkniętych tą chorobą. Pojawia się u 1:6 członków rodziny pierwszej linii pokrewieństwa i 1:20 dalszej linii. Celiakia dotyka także 80% bliźniąt jednojajowych oraz 11% dwujajowych.

Objawy celiakii

Celiakia objawia się nieprawidłową reakcją organizmu na gluten (białko zbożowe). Prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i upośledzenia zdolności wchłaniania. Organizm zostaje narażony na liczne niedobory pokarmowe, które prowadzą do poważnych konsekwencji. Celiakia nie przebiega jak typowa choroba, u każdego chorego mogą wystąpić różne objawy.

Celiakia pełnoobjawowa

Celiakia pełnoobjawowa to przede wszystkim problemy związane z układem pokarmowym: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaburzenia rytmu wypróżniania ale też utrata masy ciała, zaburzenia rozwoju oraz zmiany usposobienia w tym stany depresyjne.

Celiakia skąpoobjawowa

Niestety, celiakia pełnoobjawowa występuje o wiele rzadziej niż jej skąpoobjawowa wersja, która objawia się np. przez: Bóle głowy, problemy skórne, afty, bóle kości, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie, zaburzenia neurologiczne, osteoporozę, poronienie nawykowe, niepłodność, problemy z zajściem w ciąże, impotencję, podwyższony poziom cholesterolu i wiele innych.
Objawów jest bardzo dużo, ponieważ celiakia prowadzi bezpośrednio do powstania niebezpiecznych niedoborów pokarmowych, które rujnują organizm. Osoby chore na celiakię mogą różnie reagować na gluten. Nie ma tutaj niestety jasnych wytycznych. Jedna osoba może dostać ataku biegunki, druga bólu głowy a trzecia może mieć depresję.

Celiakia badania

Rozpoznanie celiakii wymaga przeprowadzenia co najmniej dwóch badań. Pierwsze z nich – badanie genetyczne celiakii, określa czy istnieje możliwość wystąpienia choroby u osoby badanej. Jeżeli badana osoba nie posiada genów, która determinują wystąpienie celiakii, wystąpienie choroby jest praktycznie niemożliwe. Wtedy diagnostyka może skupić się na poszukiwaniu problemu gdzie indziej. Jeżeli u badanej osoby występują objawy celiakii i badania genetyczne potwierdzą układ genów HLA DQ2 lub DQ8, potwierdzenie choroby jest prawie w 100% pewne. Przeprowadza się jednak jeszcze badania serologiczne lub biopsję, by wynik był niepodważalny.
Badania genetyczne rekomendowane są przez Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia. Oznacza to, że osiągnęły najwyższy poziom jakości diagnostycznej.

Celiakia – dlaczego jest taka niebezpieczna

Niestety, większość chorych na celiakię nie zdaję sobie sprawy ze swojej choroby. Celiakia jako podstępna choroba „udaje” inne schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego czy alergia pokarmowa. Nieleczona celiakia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Takich jak:

• Chłoniak nieziarniczy – Hodgkina
• Rak brodawkowy tchawicy
• Rak gardła, przełyku, jelita cienkiego
• Choroba niedokrwienna serca
• Niepłodność
• Poronienia nawykowe
• Poród przedwczesny
• Wczesna menopauza
• Osteoporoza
• Epilepsja
• Otyłość
• Powiększenie śledzionny

Celiakia leczenie

Jedynym lekarstwem na celiakię jest dieta bezglutenowa. Wystarczy 5 lat by zniwelować ryzyko wystąpienia powyższych schorzeń.
Dieta bezglutenowa to pełna dieta eliminacyjna. Osoby, które nie mają problemów z tolerancją glutenu nie powinny na nią przechodzić. Dlatego istotnym aspektem diety jest odpowiednia diagnoza. Przed usunięciem glutenu z diety, należy wykonać badania potwierdzające konieczność takiego ruchu.

Więcej informacji:

 

Zapraszam do kontaktu 793 300 341