Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Poronienia Trombofilia a poronienia

Trombofilia a poronienia

trombofilia przyczyną poronienia, przyczyny poronienia, zakrzepica

Po poronieniu pytanie, które bardzo często nurtuje rodziców brzmi: ”Dlaczego tak się stało?” Odpowiedź na to pytanie może przynieść badanie na trombofilię wrodzoną. Na czym ono polega i dlaczego jeszcze warto je wykonać?

Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną poronienia może być trombofilia. Często nie daje ona żadnych objawów poza problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Tymczasem można temu skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać.

Zdiagnozowanie zwiększonej predyspozycji do powstawania zakrzepów pozwala na podjęcie efektywnej terapii – całkowicie bezpiecznej dla dziecka i przyszłej mamy.

Trombofilia wrodzona na czym polega badanie?

Zacznijmy od tego, czym jest trombofilia wrodzona. Jest to genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów. Warto wiedzieć, że w czasie ciąży ryzyko powstawania zakrzepów wzrasta. Dlaczego? Macica, w której rozwija się dziecko uciska na żyły biodrowe. Poza tym w organizmie kobiety zachodzą wtedy zmiany hormonalne, które także sprzyjają wystąpieniu zakrzepu.

Samo badanie na trombofilię wrodzoną jest bardzo proste, bo zazwyczaj pobiera się do tego wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jest to próbka tak samo wiarygodna jak krew. Sprawdzane są mutacje, które zwiększają ryzyko zakrzepicy oraz mogą przyczyniać się do poronień

👉 Kliknij i dowiedz się więcej o badaniu na trombofilię wrodzona

Badanie na trombofilię wrodzoną a poronienie

W badaniu na trombofilię wrodzoną najczęściej są analizowane mutacje: czynnika V Leiden i genu protrombiny. Są to mutacje, na którą szczególną uwagę zwraca Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich Rekomendacjach dot. postępowania po poronieniach. Warto wiedzieć, że np. mutacja genu protrombiny oraz czynnika V Leiden zwiększa ryzyko wystąpienia samoistnych poronień po 10 tygodniu ciąży oraz innych patologii ciąży w III trymestrze takich jak: stan przedrzucawkowy, odklejenie łożyska, wewnątrzmaciczne zahamowanie rozwoju płodu itp. Ocenia się, że ową mutację V Leiden może mieć nawet 5% naszej populacji

poronienia nawykowe badania genetyczne

Trombofilia wrodzona – jakie szanse na ciążę po poronieniu?

Zdiagnozowanie trombofilii wrodzonej to nie koniec świata. Wynik badania tak naprawdę dla większości ginekologów prowadzących kolejną ciążę po stracie jest wskazówką, czy u danej pacjentki należy włączyć odpowiednie leczenie, np. poprzez podawanie heparyny drobnocząsteczkowej. Dzięki temu znacznie zwiększają się szanse na donoszenie kolejnej ciąży przez pacjentkę. 

Zapraszam do kontaktu 665 761 161

.


 ¹ jml2012.indexcopernicus.com/fulltxt.php?ICID=991208 s. 181.