Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Dział „Niepłodność” Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyny niepłodności u mężczyznNiepłodność, często nazywana potocznie bezpłodnością, dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Jej główną przyczyną jest zwykle mała ruchliwość plemników lub niska jakość nasienia.

Niepłodność u mężczyzn można z powodzeniem leczyć lecz najpierw konieczna jest właściwa diagnostyka pozwalająca wykluczyć jej przyczyny.

Niepłodność u mężczyzn – jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie niepłodności, zwłaszcza u młodego mężczyzny, może być trudne ze względu na to, iż mężczyźni zwykle nie chcą rozmawiać o swoich problemach. Warto jednak zastanowić się nad tym, jeśli bez rezultatu staracie się od kilku miesięcy o dziecko lub zaobserwowałeś u siebie następujące objawy:

  • zaburzenia erekcji,
  • mniejsza objętość ejakulatu, zmiana jego koloru lub konsystencji,
  • spadek lub całkowity brak ochoty na seks,
  • spadek możliwości seksualnych,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból w okolicach jąder i moszny,
  • ból w trakcie i po stosunku.

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Niepłodność bez względu na jej rodzaj (żeńska lub męska) jest definiowana przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu jako choroba układu rozrodczego, która upośledza zdolność organizmu do wykonywania podstawowych funkcji reprodukcyjnych. Męska niepłodność oznacza głównie zaburzenia produkowania i dojrzewania plemników, a przyczyn jej powstawania należy upatrywać w wielu czynnikach m.in. środowiskowych czy genetycznych.

Wśród głównych przyczyn tego typu zaburzeń należy przede wszystkim wymienić:

  • uszkodzenie jąder i nasieniowodów w wyniku urazu lub infekcji, np. rzeżączki lub ich niedorozwój,
  • zaburzenia endokrynologiczne, np. zespół Kallamana (choroba prowadząca do wtórnej niewydolności hormonalnej jąder), zaburzenia wydzielania hormonów przysadkowych,
  • choroby przebyte w dzieciństwie, np. świnka lub w wieku dorosłym, np. żylaki powrózka nasiennego, zakażenia przenoszone drogą płciową,
  • niektóre choroby serca i nerek,
  • zażywanie niektórych leków, np. stosowanych w chorobach serca i leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz wybrane antybiotyki,
  • radio i chemioterapia,
  • otyłość,
  • niezdrowa dieta uboga w selen i cynk,
  • czynniki zewnętrzne: siedzący tryb życia, przegrzanie jąder, nadmiar alkoholu, zażywanie narkotyków, palenie tytoniu, kontakt z pestycydami, metalami ciężkimi (np. ołów i kadm) i innymi szkodliwymi środkami chemicznymi.

Czy wiesz, że czasem wystarczy zmienić tryb życia, zwiększyć aktywność fizyczną i ograniczyć niekorzystne czynniki zewnętrzne?

Niektóre z czynników warunkujących powstawanie niepłodności u mężczyzn można łatwo wyeliminować, a w wyjątkowych przypadkach nawet zabezpieczyć się przed ich szkodliwym działaniem. Dotyczy to przede wszystkim planowanej chemio i radioterapii. W takich szczególnych sytuacjach można zwrócić się do lekarza prowadzącego z prośbą o zabezpieczenie nasienia. Placówki onkologiczne zwykle informują o takiej możliwości i zachęcają swoich pacjentów do tego, aby skorzystać z usług banków nasienia. Zapobiegnie to wyeliminowaniu możliwości posiadania potomstwa w przyszłości.

Genetyczne przyczyny niepłodności męskiej

Istnieje również wiele przyczyn genetycznych wpływających na męską płodność, dlatego też zdiagnozowanie męskiej niepłodności może obejmować kilka obszarów.

Diagnostykę genetyczną warto rozpocząć od wykonania badań pozwalających wykluczyć występowanie czynników genetycznych takich jak:

  • nieprawidłowy kariotyp (określenie liczby i budowy wszystkich jego chromosomów),
  • mutacje genów m.in. CFTR (gen warunkujący występowanie mukowiscydozy, może powodować niedrożność nasieniowodów czy też ich jednostronny lub obustronny zanik), mikrodelecja regionu AZF zlokalizowana na długim ramieniu chromosomu Y (powoduje zaburzenia spermatogenezy czyli powstawania i dojrzewania plemników),
  • niedorozwój przysadki mózgowej.

Niepłodność u mężczyzn – podstawa to odpowiednia diagnostyka!

Kluczowym elementem leczenia niepłodności u mężczyzn jest odpowiednia i szybka diagnostyka. Specjalista będzie mógł wówczas precyzyjnie określić czynniki wpływające na problemy z zapłodnieniem oraz prawdopodobieństwo występowania chorób genetycznych u planowanego potomka. Jest to o tyle ważne, że na podstawie badań genetycznych da się w wielu przypadkach ustalić właściwy sposób leczenia lub wskazać inne metody jak, np. zapłodnienie in vitro.

Niepłodność u mężczyzn – dlaczego rozmowa z lekarzem może okazać się kluczowa?

Mężczyzna borykający się z trudnościami w sferze seksualnej może udać się na wizytę do lekarza urologa lub seksuologa. Lekarz na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz wybranych testów laboratoryjnych będzie mógł postawić diagnozę. Nie zawsze jest to jednak możliwe w przypadku niepłodności. W takich sytuacjach pomocna może okazać się konsultacja z genetykiem, który nie tylko dokona analizy wyniku oraz podpowie sposób leczenia, ale także nakieruje na wykonanie odpowiednich badań. Na samą wizytę do genetyka można udać się we dwoje. Specjalista będzie mógł już na podstawie wywiadu ocenić czynniki ryzyka i określić w jakim kierunku należy rozwijać diagnostykę.

Możesz także skorzystać z porady telefonicznej, gdzie 30 minut rozmowy z genetykiem pozwoli rozstrzygnąć najważniejsze kwestie. Pozwoli ona nie tylko zorientować się w temacie badań genetycznych, ale może być również alternatywą dla tradycyjnej wizyty. Specjalista doradzi także, jak postępować na każdym etapie diagnostyki i ewentualnego leczenia.

 

Więcej informacji:

Zapraszam do kontaktu 665 761 161