Trombofilia przyczyną poronienia | Poradnia genetyczna testDNA
imgimg

Trombofilia a poronienia

Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną poronienia może być trombofilia. Często nie daje ona żadnych objawów poza problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Tymczasem można temu skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać.

Zdiagnozowanie zwiększonej predyspozycji do powstawania zakrzepów pozwala na podjęcie efektywnej terapii – całkowicie bezpiecznej dla dziecka i przyszłej mamy.

Trombofilia a ciąża

W czasie ciąży ryzyko powstawania zakrzepów wzrasta. Dlaczego? Macica, w której rozwija się dziecko uciska na żyły biodrowe. Poza tym w organizmie kobiety zachodzą wtedy zmiany hormonalne, które także sprzyjają wystąpieniu zakrzepu.

Ryzyko powstania groźnego dla życia zatoru jest jeszcze większe u pań, które przed zajściem w ciąże długo stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne oraz u tych, u których występują genetyczne predyspozycje do zakrzepów. Warto podkreślić, że ich powstawaniu sprzyja poród przez cesarskie cięcie. Dlatego matki, których dzieci przyszły na świat w ten sposób muszą jak najszybciej wstać z łóżka (zwykle już po 24 godzinach).

W przypadku trombofilii geny mają duże znaczenie

Kobieta, która ma problem z dotrzymaniem ciąży zwykle w pierwszej kolejności radzi się swojego lekarza ginekologa. Ten niestety nie zawsze jest w stanie zaproponować właściwe rozwiązanie, ponieważ bardzo często przyczyną poronienia są czynniki genetyczne. W tym przypadku pomocy należy szukać więc u genetyka.

Mutacja genu protrombiny oraz czynnika V Leiden znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia samoistnych poronień po 10 tygodniu ciąży oraz innych patologii ciąży w III trymestrze takich jak: stan przedrzucawkowy, odklejenie łożyska, wewnątrzmaciczne zahamowanie rozwoju płodu itp. Ocenia się, że ową mutację V Leiden może mieć nawet 5% naszej populacji.

W badaniu na trombofilię ocenie podlega też inny gen – MTHFR. Mutacja C677T w genie MTHFR przyczynia się do występowania nawykowych poronień. Ryzyko jest bardzo duże. Przeprowadzone badania wykazały, że aż u 74% kobiet, u których występowała ta wada w pojedynczym allelu, występowało 2 i więcej poronień.

Ze względu na nieprawidłowe przyswajanie kwasu foliowego (gen MTHFR odpowiada za właściwe przekształcenie tego składnika, tak aby organizm ludzki mógł go wchłonąć) zwiększa się też ryzyko wystąpienia u dziecka groźnych powikłań takich jak wady cewy nerwowej.

poronienia nawykowe badania genetyczne

 

Mam wadliwe geny – co teraz?

Zdiagnozowanie genetycznych predyspozycji do zakrzepicy to nie koniec świata. Wiedza o nich pozwoli Twojemu lekarzowi na właściwe zaplanowanie leczenia. Wystarczy przez całą ciążę przyjmować leki przeciwzakrzepowe, a przy mutacji w genie MTHFR zwiększoną suplementację kwasem foliowym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji. Takie leczenie jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się w łonie dziecka. Właściwe leczenie powinien jednak zaplanować lekarz specjalista. Weźmie on pod uwagę również inne ważne czynniki i ustali postępowanie najlepsze w Twoim konkretnym przypadku.

Badanie w kierunku trombofilii to jedno z podstawowych badań, które powinno się wykonywać u matek mających problem z donoszeniem ciąży. Jest ono bardzo proste i bezbolesne, a daje wiele odpowiedzi.

Zapraszam do kontaktu 793 300 341

.


 ¹ jml2012.indexcopernicus.com/fulltxt.php?ICID=991208 s. 181.

  • REJESTRACJA CZYNNA:

    Pon.-pt.: 7.00 - 22.00

    Sob.-niedz. i święta: 9.00 - 21.00

    793 300 341