Badanie HLA-C – czym jest i kiedy warto je wykonać?
Posiadanie dziecka jest marzeniem wielu kobiet. Niestety, część z nich dotknięta jest problemem niepłodności. Przypadłość ta może wynikać z wielu przyczyn — wskazuj się m.in. czynniki hormonalne, genetyczne, anatomiczne i immunologiczne. W celu ustalenia tych ostatnich stosuje się badanie HLA-C.
Z kolei HLA-C to określenie antygenów zgodności tkankowej. Poprzez ich działanie komórki nazywane NK oceniają czy nowa komórka jest zagrożeniem dla organizmu i aktywuje działanie układu immunologicznego. Jeśli receptory KIR rozpoznają — w sposób błędny — antygeny HLA-C jako niewłaściwe, wtedy mamy do czynienia z niepłodnością immunologiczną.
Czym jest badanie HLA-C?
Kiedy warto wykonać badanie HLA-C?
Kto powinien wykonać badanie HLA-C?
Gdzie zrobić badanie HLA-C?
Czym jest badanie HLA-C?
W przypadku podejrzenia tego rodzaju niepłodności skutecznym sposobem zweryfikowania opinii lekarskiej są molekularne badania genetyczne. Oprócz potencjalnej mamy, badanie HLA-C powinien wykonać także mężczyzna, który stara się o dziecko z leczoną partnerką. Badanie wykonywane jest na próbce krwi żylnej i nie wymaga specjalnych przygotowań — w tym przy pobraniu krwi nie trzeba być na czczo. Na wyniki czeka się około 10 dni roboczych.
Kiedy warto wykonać badanie HLA-C?
Badanie HLA-C warto wykonać przy jakichkolwiek problemów z zajściem w ciążę. Na czynniki immunologiczne mogą wskazywać poronienia potencjalnej mamy, szczególnie poronienia nawykowe (trzy z rzędu) — problem z dotrzymaniem ciąży jest charakterystyczny dla tego zaburzenia. Inną wskazówką, by zdecydować się na badanie HLA-C, jest też nieudane zapłodnienie in vitro.
Kto powinien wykonać badanie HLA-C?
Prawidłowa diagnostyka niepłodności immunologicznej opiera się o badanie HLA-C oraz badanie KIR, które powinna wykonać dodatkowo kobieta. Zaleca się więc, by badanie wykonał także mężczyzna. Możliwe, że problem leży po stronie partnera.
Gdzie zrobić badanie HLA-C?
Badanie HLA-C można wykonać w niemal każdej placówce, która wykonuje badania genetyczne. Koszt takiego badania wynosi około 500zł. Jest zalecane przez lekarzy immunologów, urologów czy ginekologów, którzy wskazują pacjentom odpowiednie miejsce do wykonania badań.