Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie HLA-C – gdzie i kiedy warto wykonać badanie?

Badanie HLA-C – gdzie i kiedy warto wykonać badanie?

Badanie HLA-C to jeden z testów genetycznych, wykonywanych podczas diagnostyki częstych poronień oraz niepłodności, dzięki któremu możliwe jest poznanie ewentualnej przyczyny powodującej problemy z zajściem w ciążę, a także problemy z jej utrzymaniem. Jeśli planujesz powiększenie rodziny lub starasz się o dziecko już od jakiegoś czasu, ale bezskutecznie, koniecznie rozważ wykonanie testu, jakim jest badanie HLA-C. Jeśli nie wiesz w jakich sytuacjach wykonuje się to badanie, gdzie je wykonać oraz na jakie koszty się przygotować, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł – z pewnością znajdziesz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania!

W jakim celu wykonuje się badanie HLA-C?
Jak wygląda badanie HLA-C?
Ile kosztuje badanie HLA-C?
Gdzie można wykonać badanie HLA-C?

W jakim celu wykonuje się badanie HLA-C?

Badanie HLA-C to test genetyczny wykonywany w przypadku problemów z płodnością oraz często występującymi u danej pacjentki poronieniami. Ekspresja antygenów HLA-C stanowi kluczowy element w procesie utrzymania ciąży. Prawidłowa ekspresja tych antygenów umożliwia utrzymanie ciąży i zapobieganie rozpoznawaniu przez organizm płodu jako ciało obce, które należy zwalczyć. 

Jak wygląda badanie HLA-C?

Do wykonania testu, jakim jest badanie HLA-C potrzebna jest tylko próbka krwi, co czyni je w pełni bezpiecznym oraz nieinwazyjnym. Badanie HLA-C nie musi być wykonane na czczo, dlatego możesz je wykonać w najwygodniejszym dla Ciebie momencie. Wynik badania dostępny jest już po 10 dniach – znajdziesz go na internetowej platformie pacjenta, skąd możesz go pobrać i wydrukować, aby wygodniej było skonsultować wyniki na wizycie lekarskiej. 

Ile kosztuje badanie HLA-C?

Koszt testu, jakim jest badanie HLA-C jest niewielki, jeśli weźmiemy pod uwagę jego znaczenie w procesie diagnozy problemów z płodnością oraz występującymi u pacjentek poronieniami. W zależności od wybranego laboratorium, w którym zdecydujesz się wykonać badanie, zapłacisz za nie od ok. 400 do 500 złotych. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić laboratorium, w którym wykonujesz test, aby uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów oraz stresu.

Gdzie można wykonać badanie HLA-C?

Badanie HLA-C możesz wykonać w wielu miejscach na terenie całej Polski – pamiętaj jednak, aby laboratorium wybrać tak, aby posiadało ono odpowiednie doświadczenie i certyfikaty poświadczające uprawnienia danej placówki do wykonywania tego typu zadań.