Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie HLA-C – kiedy warto je wykonać i na jakie koszty się przygotować?

Badanie HLA-C – kiedy warto je wykonać i na jakie koszty się przygotować?

Szacuje się, że z niepłodnością w Polsce zmaga się co 6 para w wieku rozrodczym. Przyczyną niepłodności może być wiele czynników, m.in. choroby mające wpływa na układ rozrodczy czy mutacje genetyczne. W celu dokładnego poznania przyczyny niepłodności warto wykonać badania genetyczne, które pomogą rozwiać Twoje wątpliwości. Testy diagnostyczne, takie jak badanie HLA-C pozwolą lekarzowi ustalić przyczynę niepłodności obojga rodziców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat testu, jakim jest badanie HLA-C, wiele istotnych informacji znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Badanie HLA-C a niepłodność immunologiczna
Badanie HLA-C – jak się je przeprowadza?
Badanie HLA-C – kiedy powinno się je wykonać?
Badanie HLA-C – jaka jest jego cena?

Badanie HLA-C a niepłodność immunologiczna

Niepłodność immunologiczna związana jest z atakowaniem przez układ odpornościowy komórek układu rozrodczego. Wpływ na to ma m.in. ekspresja antygenów HLA-C, dlatego ich przebadanie jest bardzo istotnym krokiem na drodze do poznania przyczyn niepłodności. Ponieważ ekspresja antygenów HLA-C może mieć wpływ na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, badanie HLA-C warto wykonać u obojga rodziców.

Badanie HLA-C – jak się je przeprowadza?

Badanie HLA-C przeprowadzane jest na podstawie próbki krwi, pobranej od pacjenta. Do oddania materiału do analizy nie musisz specjalnie się przygotowywać – nie musisz być na czczo, dlatego badanie HLA-C możesz wykonać w dogodnym dla Ciebie czasie. Test przeprowadzany jest w laboratoriach wykonujących badania genetyczne, a na jego wynik czeka się do ok. 10 dni roboczych. 

Badanie HLA-C – kiedy powinno się je wykonać?

Badanie HLA-C wykonuje się w przypadku często występujących poronień oraz w sytuacjach, w których kobieta ma trudności z zajściem w ciążę. Badanie HLA-C warto wykonać w celu poznania przyczyny ewentualnej niepłodności – pozwoli to lekarzowi na dokładne ustalenie przyczyny, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie dalszego leczenia.

Badanie HLA-C – jaka jest jego cena?

Za badanie HLA-C zapłacisz ok. 450 zł. Pamiętaj, aby przed wyborem laboratorium, w którym wykonasz badanie dokładnie sprawdzić jego doświadczenie i posiadane certyfikaty – może to mieć istotny wpływ na jakość wydanego wyniku badania.