Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie kariotypu – co powinieneś wiedzieć?

Badanie cytogenetyczne, tzw. badanie kariotypu wykonuje się w celu określenia wielkości, liczby i struktury chromosomów człowieka. Jest ono coraz częściej wykonywane przez pary starające się o dziecko, jak i kobiety w ciąży. Pozwala ono wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą odpowiadać za choroby wrodzone, a nawet niepłodność. Jak wygląda badanie kariotypu? Kiedy się je wykonuje?

Badanie kariotypu – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu – w jakich przypadkach wykonywane jest badanie kariotrypu?
Badanie kariotypu – ile kosztuje badanie kariotypu?
Badanie kariotypu – kiedy wyniki badania kariotypu?

Badanie kariotypu – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Polega ona na pobraniu kilku mililitrów krwi obwodowej od pacjenta. W przeciwieństwie do morfologii – nie trzeba być na czczo. Badanie to nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. W przypadku kobiet w ciąży, zamiast krwi, pobiera się płyn owodniowy lub część kosmówki. 

Badanie kariotypu – w jakich przypadkach wykonywane jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu jest zalecane szczególnie parom, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, bez żadnych rezultatów. Przeprowadzenie tych badań pomoże ustalić, czy niepłodność jest spowodowana zmianami w organizmie kobiety i mężczyzny. Co więcej badania te przeprowadzane są również przez kobiety po 2/3 poronieniach, w celu ustalenia ich przyczyny poronienia. Badanie kariotypu może zostać zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę, jeśli wykryje on uchylenia w prawidłowym rozwoju dziecka. W niewielu przypadkach wykonuje się w przypadku kilkuletnich dzieci, których zachowanie może sugerować pewną chorobę genetyczną. 

Badanie kariotypu – ile kosztuje badanie kariotypu?

Koszt badania cytogenetycznego różni sie w zależności od wykorzystanej technologii, a także od laboratorium. Najczęściej jednak cena waha się od 400 zł do 500 zł. W przypadku wykorzystania innych metod, koszt może znacznie wzrosnąć: 

  • FISH – max. 1300 zł, 
  • aCGH – 1700 zł.  

Badanie kariotypu – kiedy wyniki badania kariotypu?

Czas oczekiwania na wyniki badań cytogenetycznych, w tym badania kariotypu, to ok. 3 tygodnie. Badanie to wymaga znacznie więcej czasu niż w przypadku innych zabieg, ze względu na specyficzny sposób analizy. Przed jej wykonaniem należy wyhodować odpowiednią ilość komórek. Rezultat badan zostanie przedstawiony w formie grafiki, na której znajdować się będą wszystkie chromosomy. Ponad to znajdzie się tam informacja, czy są one prawidłowe czy nie.