Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie kariotypu- na czym polega?

Kariotyp to indywidualny zestaw genów, który nie zmienia się przez całe życie. Nieskomplikowane badanie cytogenetyczne daje szeroki obraz dotyczący stanu zdrowia pacjenta i potencjalnych obciążeń genetycznych. Badanie kariotypu rekomendowane jest w przypadku par, które starają się o potomstwo, ponieważ wadliwe geny można dziedziczyć w linii prostej zarówno od matki, jak i ojca dziecka.

Problemy z płodnością a badanie kariotypu
Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?
Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie
Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

Problemy z płodnością a badanie kariotypu

Nieprawidłowości genetyczne nie w każdym przypadku powodują choroby objawiające się ewidentnymi przyczynami. Wiele zaburzeń w obszarze DNA może wywoływać problemy z płodnością, szczególnie problemy z zajściem w ciążę czy nawracające poronienia. Badanie kariotypu u par informuje o wszystkich stwierdzonych nieprawidłowościach materiału genetycznego u kobiety i mężczyzny, które mają charakter dziedziczny lub przyczyniają się do niepłodności. Wiele z poddaje się leczeniu, co daje szansę na zajście w ciążę.

Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?

Badanie kariotypu polega na analizie kompletnego zestawu chromosomów. Badanie weryfikuje, czy kobieta i mężczyzna mają komplet 46 chromosomów, a także czy wykazują one prawidłową budowę (w obszarze połączeń między chromosomami, a także ich wyglądu). W związku z tym badanie rekomendowane jest nie tylko w przypadku kobiet, ale również par.

Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie

Badanie kariotypu może być refundowane pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki. Wskazaniem do uzyskania skierowania z NFZ jest: poronienie, urodzenie martwego płodu czy problemy z zajściem w ciążę. Skierowanie można uzyskać od ginekologa lub lekarza rodzinnego. Alternatywą jest badanie prywatne, którego koszt wynosi od 390 do 500 złotych za osobę.

Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

Badanie kariotypu dla par należy skonsultować z lekarzem genetykiem. Wiele laboratoriów oferuje wygodną opcję, w której w cenę badania wliczona jest właśnie konsultacja z lekarzem genetykiem.