Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Ciąża po 35 roku życia – jak się do niej przygotować?

Późne macierzyństwo nikogo nie dziwi – dziś pierwsza lub kolejna ciąża po 35 roku życia jest zjawiskiem w pełni akceptowalnym w społeczeństwie. Lekarze zalecają planowanie rodziny wcześniej, ponieważ biologia jest nieubłagana – po 35 roku życia ciąża wiąże się z większym ryzykiem dla matki i dziecka, jednak szansa na narodziny w pełni zdrowego dziecka są naprawdę duże.

Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia?
Czy istnieją jakieś zagrożenia dla ciąży po 35 roku życia?
Czy ciąża po 35 roku życia to nie za późno?
Ciąża po 35 roku życia – statystyki

Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia?

Przed ciążą po 35 roku życia warto sprawdzić poziom hormonów, rozpocząć suplementację kwasem foliowym, zadbać o zdrową dietę. Kobieta powinna przebywać pod opieką ginekologa, a także endokrynologa. Jeśli pomimo starań nie dochodzi do poczęcia przez okres 6 miesięcy to warto rozpocząć badania mające na celu diagnostykę niepłodności.

Czy istnieją jakieś zagrożenia dla ciąży po 35 roku życia?

Ciąża po 35 roku życia traktowana jest jako ciąża zwiększonego ryzyka. Rośnie wówczas ryzyko wad genetycznych płodu, a także ryzyko poronienia. Późna ciąża to także obciążenie dla organizmu matki – po 35 roku życia zwiększa się odsetek kobiet cierpiących na komplikacje okołoporodowe. Matki w tym wieku są bardziej zagrożone występowaniem cukrzycy, nadciśnienia czy stanu przedrzucawkowego.

Czy ciąża po 35 roku życia to nie za późno?

Ciąża po 35 roku życia przez lekarzy jest uznawana za późną, jednak w tym wieku pierwsze lub kolejne dziecko rodzi wiele kobiet. Pod względem biologicznym jest to już czas zwiększonego ryzyka dla matki i dla dziecka, jednak nie można powiedzieć, że jest za późno na posiadanie potomstwa. Kobiecie pozostaje wówczas jeszcze kilka lat płodności, dlatego odkładanie decyzji o powiększeniu rodziny nie jest już wskazane.

Ciąża po 35 roku życia – statystyki

Po 35 roku życia szansa na poczęcie dziecka spada o 15-20%, dlatego kobiety w tym wieku mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Według danych z GUS nawet 20% noworodków jest dziećmi matek w wieku 35-39 lat. Statystyki wskazują, że mimo zwiększonego ryzyka związanego z późną ciążą wiele matek w tym wieku rodzi zdrowe maluszki.