Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Ciąża po 40 roku życia – o czym pamiętać?

Ciąża po 40 roku życia jest coraz powszechniej obserwowanym zjawiskiem. Matki odkładają w czasie decyzję o posiadaniu potomstwa, jednak zegar biologiczny nieubłaganie tyka. Warto pamiętać o tym, że ciąża po 40 roku życia jest obarczona ryzykiem i wymaga innego podejścia niż u kobiety 10 lat młodszej. 

Jak przygotować się do ciąży po 40 roku życia?
Czy istnieją jakieś zagrożenia dla ciąży po 40 roku życia?
Czy ciąża po 40 roku życia to nie za późno?
Ciąża po 40 roku życia – statystyki

Jak przygotować się do ciąży po 40 roku życia?

Przed planowaniem ciąży po 40 roku życia kobieta powinna przejść podstawowe badania, a także poddać się razem z partnerem badaniu kariotypu. Ważne jest profilaktyczne przyjmowanie kwasu foliowego, żelaza, unormowanie poziomu hormonów we krwi. Konieczne jest wcześniejsze odwiedzenia ginekologa i omówienie z nim swoich planów. Jeśli kobieta jest zdrowa i czuje się dobrze, może rozpocząć starania o poczęcie – musi mieć jednak świadomość ryzyka związanego z późną ciążą. 

Czy istnieją jakieś zagrożenia dla ciąży po 40 roku życia?

Ciąża po 40 roku życia przynosi zwiększone ryzyko wad genetycznych płodu – ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa po 40-stce szacowane jest na 1:11. Ryzyko poronienia u kobiet w tym wieku wynosi aż 40%, a po 45 roku życia wzrasta do 50%. Ciężarna jest wówczas bardziej narażona na nadciśnienie, cukrzycę, wystąpienie stanu przedrzucawkowego.

Czy ciąża po 40 roku życia to nie za późno?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest za późno na dziecko. Jest wiele matek, które po 40 roku życia rodzą zdrowe dzieci i całą ciążę czują się bardzo dobrze. Pod względem biologicznym jest to już czas zwiększonego ryzyka, a sama płodność kobiety drastycznie spada – warto, by kobieta planowała ciążę wcześniej jednak jest to sprawa indywidualna. 

Ciąża po 40 roku życia – statystyki

Statystyki wskazują, że z powodu obniżonej płodności zaledwie 10% kobiet starających się o ciążę po 40 roku życia jest w stanie począć dziecko. Połowie udaje się ciążę utrzymać – ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest wysokie, jednak wiele dzieci z późnych ciąż rodzi się całkiem zdrowych. Wraz z wiekiem rośnie także odsetek kobiet, które rodzą dziecko w wyniku cesarskiego cięcia.