Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl E-zwolnienie – wygodny następca klasycznego zwolnienia lekarskiego

E-zwolnienie – wygodny następca klasycznego zwolnienia lekarskiego

Obudziłeś się z koszmarnym przeziębieniem, kichasz, kaszlesz i czujesz, że każdy krok to dla Ciebie wyzwanie. Na ostatnich nogach pędzisz do lekarza, aby ten wystawił Ci zwolnienie lekarskie. Przez konieczność wizyty czujesz się jeszcze gorzej… Brzmi znajomo? Niestety, to codzienność wielu z nas, osób wrażliwych na sezonowe choroby. Wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć nieprzyjemnej i męczącej konieczności w przychodni lekarskiej w czasie choroby, jest e-zwolnienie – wprowadzone w Polsce w 2018 roku.

Czym jest e-zwolnienie?
Kto może się zgłosić po e-zwolnienie?
Czy każdy lekarz może wystawić e-zwolnienie?
Czy e-zwolnienie można uzyskać przez internet?

Czym jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie to alternatywa dla klasycznego, papierowego zwolnienia lekarskiego. Jest dużym ułatwieniem zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Pozwala na szybkie i wygodne wystawienie, bez uciążliwej papierkowej roboty. Wystawione przez lekarza, jest następnie wysyłane do pracodawcy za pomocą Internetu. Działa to niezwykle szybko i wydajnie, i eliminuje konieczność osobistego zanoszenia szefowi papierowego dokumentu.

Kto może się zgłosić po e-zwolnienie?

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają każdemu zwolnienia wyłącznie drogą elektroniczną. Zgłosić się po nie może więc każdy.

Czy każdy lekarz może wystawić e-zwolnienie?

E-zwolnienie może wystawić lekarz, który ma uprawnienia nadane przez ZUS, kiedy tylko uzna, że pacjent ze względu na stan zdrowia nie jest zdolny do wykonywania swojej pracy. Może to zrobić również upoważniony asystent medyczny, gdy otrzyma odpowiednie dane od lekarza. Prawa do wystawienia e-zwolnienia nie ma lekarz, który nie badał pacjenta.

Czy e-zwolnienie można uzyskać przez internet?

Jednym z najwygodniejszych elementów e-zwolnienia jest fakt, że może ono zostać uzyskane drogą internetową. Przez rozwój nowych technologii nastąpił również telemedycyny – w której pacjent może łączyć się z lekarzem w postaci rozmowy telefonicznej bądź przez kamerkę połączoną z internetem. Ten drugi sposób pozwala również na obejrzenie pacjenta przez lekarza. Dzięki temu eliminujemy konieczność wychodzenia z domu, kiedy złapie nas przeziębienie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego warto korzystać, kiedy tylko mamy okazję.