Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Jak można zlecić badanie kariotypu?

Badanie kariotypu to stosunkowo prosta analiza genetyczna, która może pomóc w diagnostyce stanu zdrowia bez względu na wiek i płeć osoby badanej. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium i omówić się na termin pobrania próbki krwi do badania. Termin można ustalić telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej wybranej placówki.

W jakim celu wykonywane jest badanie kariotypu ?
Badanie kariotypu – jakie choroby wykrywa?
Badanie kariotypu cena
Ile trzeba czekać na wyniki badania kariotypu ?

W jakim celu wykonywane jest badanie kariotypu ?

Badanie kariotypu jest wykonywane w celu określenia, czy chromosomy badanej osoby są prawidłowe pod względem ilości oraz budowy. Wynik może posłużyć w diagnostyce niepłodności, nawracających poronień czy w przypadku podejrzenia wad genetycznych. Badanie jest polecane również dla par, które planują powiększenie rodziny i wcześniej chcą sprawdzić swój stan zdrowia.

Badanie kariotypu – jakie choroby wykrywa?

Badanie kariotypu wykrywa nieprawidłowości w obrębie chromosomów. Mogą one prowadzić do chorób genetycznych, takich jak Zespoły Downa, Patau czy Edwardsa, a także wywoływać inne objawy, niekoniecznie świadczące o konkretnej chorobie – mogą to być np. poronienia czy problemy z poczęciem.

Badanie kariotypu cena

Badanie kariotypu nie ma jednej ceny ustalanej z góry. Każde laboratorium może indywidualnie ustalać cennik, z którym należy się zapoznać przed zleceniem analizy. Koszt analizy wynosi 400-500 złotych, ale jeśli badanie kariotypu jest zlecane razem z innymi analizami to wówczas należy liczyć się ze zwiększeniem kosztów. Badanie kariotypu może być wykonywane np. z analizą mająca na celu wykrycie trombofilii wrodzonej, a także z wieloma innymi badaniami, np. mającymi na celu wykrycie niepłodności.

Ile trzeba czekać na wyniki badania kariotypu ?

Wynik badania kariotypu wymaga oczekiwania – jest dostępny po około 3 tygodniach od pobrania próbki krwi do analizy. Tak długi czas oczekiwania jest powodowany koniecznością hodowli limfocytów krwi obwodowej, z których można wyodrębnić chromosomy. Następnie konieczne jest określenie ilości oraz budowy chromosomów, a wszelkie nieprawidłowości są raportowane w wyniku.