Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Jak ustalić płeć dziecka po poronieniu?

Jak ustalić płeć dziecka po poronieniu?

Ciąża to magiczny czas oczekiwania na przyjście na świat naszego upragnionego dziecka. Płeć można poznać około 20 tygodnia ciąży na badaniu USG. Jednak nie zawsze zdążymy donosić ciążę. Po stracie dziecka niewiele osób myśli lub po prostu nie chce poznać płci utraconego dziecka, a istnieje taka możliwość. Pojawiają się pytania, czy można było tego uniknąć i czy znowu poronimy kolejne ciąże? Co warto wiedzieć o badaniu płci dziecka po poronieniu? Oto kilka istotnych kwestii.   

Ile kosztuje badanie płci poronionego płodu?
Gdzie można wykonać badanie płci poronionego płodu?
Dlaczego warto wykonać badanie płci poronionego płodu?
Ile się czeka na wynik badania płci poronionego płodu?

Ile kosztuje badanie płci poronionego płodu?  

Kwestia ceny badania płci poronionego dziecka wydaje się być istotną. Warto pamiętać, że to badanie nie jest refundowane przez NFZ i trzeba pokryć z własnej kieszeni. Cena badania waha się między 300 – 400 zł. Jednak warto liczyć się z tym, że ceny mogą być dużo wyższe.

Gdzie można wykonać badanie płci poronionego płodu?

Na pewno wiele rodziców się zastanawia gdzie wykonać badanie płci poronionego dziecka. Jeśli nie poznaliśmy płci wcześniej, warto poinformować lekarza w szpitalu, w którym aktualnie przebywam o takim zamiarze. Lekarz przygotowuje materiał w sterylnym pojemniku i zalewa solą fizjologiczną. Materiał ten przekazujemy do prywatnego laboratorium genetycznego i zlecamy test DNA. Płeć nienarodzonego dziecka poznamy już po kilku dniach.

Dlaczego warto wykonać badanie płci poronionego płodu?

Warto wykonać badanie płci poronionego płodu ze względów formalnych, jak i psychologicznych. Warto wykonać badanie płci poronionego płodu ze względów formalnych, jak i psychologicznych. Dzięki temu, że poznamy płeć utraconego dziecka, szpital wyda nam kartę urodzenia martwego dziecka. Potem możemy udać się do USC, aby zarejestrować dziecko i wydano nam akt urodzenia. Warto pamiętać, że rodzicom przysługuje zasiłek pogrzebowy, a także urlop macierzyński. Ponadto, ważne jest dla rodziców poznanie płci nie, tylko aby pochować swoje dziecko, ale myśleć o nim jako o dziewczynce albo o chłopcu.

Ile się czeka na wynik badania płci poronionego płodu?

Na wynik badania poronionego płodu w prywatnym laboratorium zazwyczaj czeka się kilka dni.