Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Jak wygląda badanie kariotypu? Kiedy je wykonywać?

Badanie kariotypu pozwala na określenie czy zestaw chromosomów jest prawidłowo zbudowany. Wszelkie zaburzenia mogą powodować rozwój chorób genetycznych – nie zawsze ujawniają się one u rodziców, ale jednocześnie mogą być dziedziczone przez potomstwo. Warto, by badaniu kariotypów poddał się zarówno mężczyzna, jak i kobieta planujący powiększenie rodziny.

Badanie kariotypu – jak wygląda badanie?
Badanie kariotypu – kto powinien poddać się badaniu?
Badanie kariotypu – jaki jest koszt wykonania badania?
Badanie kariotypu – co oznacza zły wynik?

Badanie kariotypu – jak wygląda badanie?

Badanie kariotypu polega na pobraniu próbki krwi żylnej – następnie w warunkach laboratoryjnych przeprowadza się hodowlę limfocytów. Są one dobrym materiałem do badań i można z nich wyodrębnić chromosomy. Kiedy ilość chromosomów jest optymalna do przeprowadzenia badania to chromosomy są oceniane pod względem prawidłowej ilości czy budowy. Wszelkie zmiany są raportowane w wyniku badań.

Badanie kariotypu – kto powinien poddać się badaniu?

Badaniu kariotypu powinny poddać się osoby podejrzewające u siebie wady genetyczne lub takie, które planują potomstwo. Badanie jest zalecane również w przypadku nawracających poronień czy kiedy w bliskiej rodzinie pojawiały się przypadki zaburzeń genetycznych. Para planująca powiększenie rodzinny powinna wspólnie poddać się badaniu, dopiero wówczas wynik ma wartość diagnostyczną.

Badanie kariotypu – jaki jest koszt wykonania badania?

Zwykle badanie kariotypu kosztuje 350-500 złotych od osoby. Jeśli na analizę decyduje się para to wspólne badanie można wykonać nieco taniej – za około 700-800 złotych. Ostatecznie cena badania zależy od wybranego laboratorium, a nawet od miasta, w którym badanie jest zlecane. Nie ma jednego, ogólnopolskiego cennika.

Badanie kariotypu – co oznacza zły wynik?

Zły wynik, czyli nieprawidłowości wykryte w badaniu kariotypu nie zawsze oznaczają zaburzenia genetyczne. Niewielkie mutacje mogą pojawiać się nawet u całkiem zdrowych osób. Wynik wskazuje jednak, że choroby genetyczne może być dziedziczone przez potomstwo, u którego nieprawidłowe chromosomy mogą determinować zaburzenia genetyczne. Każdy nieprawidłowy wynik powinien być omówiony z lekarzem genetykiem.