Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Jak znaleźć dobrą poradnię genetyczną?

Jak znaleźć dobrą poradnię genetyczną?

Zaburzenia genetyczne zdarzają się stosunkowo często, chociaż znaczna część populacji może nie mieć świadomości „ułomności” własnych genów. Aberracje nie zawsze dają objawy, a jednak mogą być dziedziczone przez potomstwo. Zdarza się, że zaburzenia genetycznie są mylnie brane jako objawy innych chorób, w wyniku czego leczenie okazuje się bezskuteczne.

Jak znaleźć dobrą poradnię genetyczną?
Jakie są najczęstsze przyczyny konsultacji w poradni genetycznej?
Wizyta u lekarza genetyka – w jakim celu?
Kto i kiedy powinien skorzystać pomocy genetyka?

Jak znaleźć dobrą poradnię genetyczną?

Nie każda poradnia genetyczna zapewnia najwyższy poziom leczenia – warto szukać takiego miejsca, które cieszy się dobrymi opiniami i jest polecane przez pacjentów. Z pewnością odnośnie wyboru konkretnej placówki może doradzić lekarz czy pielęgniarka środowiskowa, opinii można szukać również na forach internetowych.

Jakie są najczęstsze przyczyny konsultacji w poradni genetycznej?

Bardzo często pacjentami poradni genetycznych są dzieci, u których pojawiają się zaburzenia psychoruchowe, opóźnienie rozwoju, cechy autyzmu. Pacjentami poradni są również dorośli, u których pojawią się problemy z płodnością, a także problemy onkologiczne. Żaden pacjent nie powinien zostać pozbawiony opieki poradni genetycznej, jeśli pojawia się podejrzenie zaburzeń genów.

Wizyta u lekarza genetyka – w jakim celu?

Wizyta u lekarza genetyka ma na celu zdiagnozowanie choroby lub jej wykluczenie. Genetyk to lekarz wyspecjalizowany w analizie genów, przez co jest w stanie zlecić specjalistyczne badania i zauważyć znacznie więcej ewentualnych objawów niż np. internista. Wiele chorób może mieć podłoże genetyczne, dlatego w razie wątpliwości, warto sprawdzić tę drogę diagnostyki – ważne jest jednak znalezienie dobrego, polecanego gabinetu.

Kto i kiedy powinien skorzystać pomocy genetyka?

Pacjentami poradni genetycznych są osoby w bardzo różnym wieku – od małych dzieci po seniorów. Z usług lekarza genetyka powinien korzystać każdy, kto może borykać się ze schorzeniami genetycznymi, które mogą być dziedziczne. Dotyczy to nie tylko genów, które dają widoczne objawy choroby, ale również takich, które mogą wywołać chorobę po wielu latach, np. nowotwór.