Transpłciowość to temat, który wiąże się z wieloma kontrowersjami. Powstało wokół niego wiele stereotypów, dlatego wielu z nas nie wie, z czym dokładnie się ona wiąże. Powielanie nieprawdziwych informacji może być bardzo krzywdzące dla osób transpłciowych. Wyjaśnimy więc, z czym dokładnie wiąże się transpłciowość!
- Czym jest transpłciowość?
- Transpłciowość – objawy
- Czy transpłciowość u dzieci się leczy?
- Czym różni się transpłciowość od transseksualizmu?
Czym jest transpłciowość?
Transpłciowość jest zaburzeniem tożsamości płciowej. Nie należy mylić tego z chorobą. Osoby transpłciowe nie potrafią zaakceptować płci, z którą się urodzili. Ich ciało nie pasuje do płci, z którą się utożsamiają. Nie potrafią więc zaakceptować swojego ciała i przypisanej im roli społecznej. Skutkuje to niskim poczuciem własnej wartości, a nawet zaburzeniami lękowymi i depresją.
Transpłciowość – objawy
Wiele osób zastanawia się, jak objawia się transpłciowość. Nie ma jednak czegoś takiego, jak jej objawy. Nie jest to choroba. Każda z osób transpłciowych jest wewnętrznie rozdarta między płcią, z którą się identyfikuje a swoją płcią fizyczną. Tego konfliktu wewnętrznego nie widać na pierwszy rzut oka.
Niektóre osoby próbują ukrywać swoją transpłciowość. Inne z kolei śmiało pokazują, że identyfikują się z inną płcią. W tym celu zaczynają używać innych zaimków płciowych czy innego imienia. Zmieniają także swój styl ubierania i fryzurę. To, jak dana osoba będzie okazywać swoją transpłciowość, zależy od wielu czynników. Niektórzy z nich jeszcze do końca tego nie rozumieją, inni boją się reakcji otoczenia, a jeszcze inni próbują być sobą za wszelką cenę. Jest to bardzo indywidualna kwestia.
Czy transpłciowość u dzieci się leczy?
Transpłciowość nie jest chorobą, dlatego nie można jej leczyć. Nie możemy postrzegać jej w takich kategoriach. Jest ona zaburzeniem płci. Możliwa jest więc forma terapii, która ułatwi osobom transpłciowym funkcjonowanie. Jest nią korekta płci, czyli skorygowanie ciała pacjenta. Nie należy mylić jej ze zmianą płci. Żadna z osób transpłciowych nie musi jej zmieniać. Chcą oni jedynie dopasować swoje ciało do płci, z którą się identyfikują.
Korekta płci fachowo nazywana jest tranzycją. Jest to długotrwały i trudny proces, do którego najpierw musimy się zakwalifikować. W tym celu należy odbyć konsultacje psychologiczne oraz wykonać badania wykluczające choroby uniemożliwiające tranzycje. W tym celu wykonać należy m.in. badanie kariotypu. Po uzyskaniu kwalifikacji rozpoczyna się leczenie hormonalne oraz przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne.
Czym różni się transpłciowość od transseksualizmu?
Transseksualizm to pojęcie często mylone z transpłciowością. W rzeczywistości jest jej rodzajem. Osoby transseksualne identyfikują się z płcią przeciwną. Wyróżnia się:
- Transpłciowe kobiety – mają one męskie ciało, ale identyfikują się z płcią żeńską
- Transpłciowi mężczyźni – urodzili się jako kobiety, ale utożsamiają się z płcią męską
Transpłciowość dotyczy wszystkich osób, których tożsamość jest niezgodna z płcią przypisaną im przy urodzeniu. Transpłciowość dotyczy więc także osób niebinarnych. Są to osoby, które nie identyfikują się jednoznacznie z płcią męską lub żeńską