Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Trombofilia wrodzona kilka informacji

Trombofilia wrodzona kilka informacji

Trombofilia, nazywana również nadkrzepliwością, to choroba charakteryzująca się skłonnością do wystąpienia zakrzepicy żylnej lub tętniczej. Może występować w dwóch formach – wrodzonej i nabytej. Trombofilia wrodzona jest częstą przyczyną choroby zatorowo-zakrzepowej żył, która dotyka rokrocznie wiele osób w Polsce.

Czy trombofilia jest niebezpieczna?
Kto leczy trombofilię?
Czy trombofilia jest uleczalna?
Jak wykryć trombofilę?

Czy trombofilia jest niebezpieczna?

Tak – trombofilia jest niebezpieczną chorobą, zwłaszcza kiedy zaniedbamy towarzyszące jej objawy. Nieleczona nadkrzepliwość prowadzi do zawału serca, udaru czy zakrzepicy. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ jako jeden z czynników ryzyka może doprowadzić do poronienia, odklejenia się łożyska czy urodzenia martwego dziecka. Czynnikami mogącymi sprzyjać rozwojowi trombofilii jest zazwyczaj duża otyłość, palenie papierosów czy uszkodzenie ścianek naczyń w wyniku odniesionego urazu.

Kto leczy trombofilię?

Do kogo udać się w przypadku leczenia trombofilii? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się do hematologa. To lekarz specjalista, który zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego.

Czy trombofilia jest uleczalna?

Proces leczenia nadkrzepliwości wygląda podobnie jak przy żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Trombofilia wrodzona jest chorobą nieuleczalną i utrzymuje się do końca życia – nie ma możliwości jej pełnego wyleczenia. Natomiast, w przypadku trombofilii nabytej powodzenie leczenia zależy od choroby podstawowej. Oba rodzaje trombofilii leczy się objawowo. Leczenie obejmuje:

  • stosowanie heparyny i leków przeciwkrzepliwych
  • stosowanie podkolanówek uciskowych, getrów kompresyjnych w przypadku zakrzepicy kończyn dolnych

Trombofilia wrodzona wynika z mutacji genów (protrombiny), którą w dość łatwy sposób można wykryć za pomocą testu DNA.

Jak wykryć trombofilię?

Aby osoba podejrzewająca u siebie objawy nadkrzepliwości mogła zostać prawidłowo zdiagnozowana, konieczne będzie wykonanie kilku badań:

  • pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności mutacji, które są przyczyną zaburzeń
  • badanie czynników wpływających na płynność krwi