Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Wszystko, co należy wiedzieć o e-receptach

Wszystko, co należy wiedzieć o e-receptach

Wręczenie elektronicznego odpowiednika papierowej recepty, czyli po prostu e-recepty stało się od niedawna obowiązkiem lekarzy. Jednak wciąż niewiele osób wie, jak poprawnie z niej korzystać. Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z e-receptami.

Czym jest e-recepta?
Kto może się zgłosić po e-receptę?
Czy każdy lekarz może wystawić e-receptę?
Czy e-recepta ma termin ważności?

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest niczym innym, jak tylko informacją o przepisanym dla pacjenta leku – tylko że zamiast w formie papierowej, jak było do tej pory, jest ona zawarta na tak zwanym Internetowym Koncie Pacjenta. Trafia ona najpierw do farmaceuty, a następnie do instytucji refundującej dany produkt, czyli do NFZ-u. Na naszej elektronicznej karcie zostają zawarte wszelkie informacje, od danych lekarza prowadzącego, po sposób dawkowania oraz cenę leku, który został przez niego wypisany. Z e-recepty korzystać można na dwa sposoby: 1) za pomocą kodu, który otrzymujemy drogą SMS-ową i, który podajemy w aptece wraz z numerem PESEL 2) poprzez kod kreskowy, który otrzymujemy w pliku PDF mailem.

Kto może się zgłosić po e-receptę?

Aby zgłosić się po e-receptę, należy w pierwszej kolejności założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Każda osoba, która posiada tzw. Profil Zaufany, może aktywować IKP za pomocą strony www.pacjent.gov.pl. Podczas procedury podajemy dane takie jak adres e-mailowy lub numer telefonu, dzięki którym otrzymamy e-receptę drogą SMS-ową lub mailową.

Czy każdy lekarz może wystawić e-receptę?

Od stycznia 2020 roku każdy wykonujący działalność leczniczą powinien być zarejestrowany w systemie informatycznym, który umożliwia wystawienie e-recepty. Zatem tak jak w przypadku papierowej recepty, każdy lekarz ma obecnie możliwość wystawienia e-recepty.

Czy e-recepta ma termin ważności?

Podobnie jak tradycyjna recepta, również ta elektroniczna posiada termin ważności. W przypadku antybiotyków termin realizacji wynosi 8 dni, leków psychotropowych miesiąc, natomiast leków immunologicznych – 4 miesiące. Inaczej sytuacja ma się w przypadku recept dla osób chorych przewlekle, wówczas lekarz może wypisać e-receptę, której termin realizacji wynosi nawet rok.