Czy warto zdecydować się na badanie płci poronionego płodu?
Poronienie jest trudnym wydarzeniem, jednak rodzice powinni pamiętać o możliwości wykonania badań genetycznych płodu. Dzięki temu można nie tylko sprawdzić, czy poronienie miało związek z nieprawidłowościami genetycznymi, ale możliwe jest również badanie płci poronionego płodu. Jeśli rodzice dziecka mają taką możliwość to warto zlecić badanie.
Kiedy wykonuje się badania płci poronionego płodu?
W jakich sytuacjach wykonuje się badanie określające płeć poronionego płodu?
Co daje badanie płci poronionego płodu?
Jak wykonać badanie płci poronionego płodu?
Kiedy wykonuje się badania płci poronionego płodu?
Badania płci poronionego płodu wykonuje się wyłącznie na wniosek rodziców, bez względu na to, w którym tygodniu ciąży doszło do poronienia. Jest to badanie prywatne, dlatego należy samodzielnie zabezpieczyć próbkę jeśli do poronienia doszło w domu lub poprosić o to personel w szpitalu, do którego trafiła kobieta. Badania płci poronionego płodu zwykle wykonuje się jednocześnie z badaniami genetycznymi mającymi na celu ustalenie przyczyny utraty ciąży.
W jakich sytuacjach wykonuje się badanie określające płeć poronionego płodu?
Badanie określające płeć płodu po poronieniu wykonuje się w celu uzyskania Karty Martwego Urodzenia, wydawanej przez szpital. Na tej podstawie w USC można otrzymać akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Jeśli rodzice dziecka chcą uzyskać taki dokument, to badanie jest konieczne w przypadku kiedy płeć dziecka jest niemożliwa do określenia przez lekarza.
Co daje badanie płci poronionego płodu?
Badanie płci poronionego płodu przynosi wiele korzyści – wyłącznie na podstawie aktu urodzenia rodzice mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych, którym można pokryć koszty pogrzebu dziecka. Akt urodzenia jest dokumentem, na podstawie którego kobieta ma prawo do uzyskania 56 dni należnego jej urlopu macierzyńskiego, płatnego w wymiarze 100%. Wiele kobiet o tym nie wie, przedstawiając pracodawcy zwolnienie lekarskie, które jest płatne wyłącznie w 80%.
Jak wykonać badanie płci poronionego płodu?
Do badania płci poronionego płodu należy zabezpieczyć w soli fizjologicznej materiał genetyczny – może to być fragment pępowiny, łożyska, kosmówki. Do badania można wykorzystać również bloczki parafinowe, które szpital zabezpiecza do wykonania badania histopatologicznego. Materiał ten należy przekazać do laboratorium genetycznego, które wykona analizę w kierunku wykrycia zaburzeń w DNA płodu.