Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Na czym polega badanie kariotypu?

Na czym polega badanie kariotypu?

Kariotyp to indywidualny zestaw genów, które nie zmieniają się przez całe życie. Badanie cytogenetyczne może wykryć nieprawidłowości w materiale DNA, które mogą determinować rozwój schorzeń genetycznych i wielu innych zaburzeń, np. problemów z płodnością. Stosunkowo proste badanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Na czym polega badanie kariotypu dla par?
Kiedy zrobić badanie kariotypu dla par?
Jak przygotować się do badania kariotypu dla par?
Ile kosztuje badanie kariotypu dla par?

Na czym polega badanie kariotypu dla par?

Badanie cytogenetyczne opiera się na jakościowej i ilościowej analizie chromosomów. Z krwi obwodowej wyodrębnia się limfocyty, które są poddawane hodowli. Można w ten sposób uzyskać materiał niezbędny do wykonania badania. DNA pacjenta poddaje się analizie, mającej na celu wykrycie inwersji, delecji, translokacji, aberracji czy aneuploidii. Dane o ewentualnie wykrytych nie prawidłowościach znajdują się w udostępnionym wyniku.

Kiedy zrobić badanie kariotypu dla par?

Badania kariotypu zaleca się wykonywać na etapie planowania ciąży – można dzięki temu sprawdzić, czy rodzice nie są obciążeni zaburzeniami, które mogą mieć wpływ na płodność. Badanie kariotypu jest wskazane w przypadku nawracających poronień, których przyczynę trudno jest ustalić, wykonuje się je również u par zdecydowanych na procedurę zapłodnienia in vitro.

Jak przygotować się do badania kariotypu dla par?

Badanie kariotypu dla par nie wymaga specjalnych przygotowań – warto dzień przed badaniem utrzymać lekką dietę, a w dniu badania spożywać wodę. Dzięki temu personel laboratorium będzie mógł łatwo pobrać niewielką ilość krwi żylnej. Nie ma konieczności, by na badanie zgłaszać się na czczo ponieważ nie wpływa to w żaden sposób na materiał genetyczny.

Ile kosztuje badanie kariotypu dla par?

Badanie kariotypu nie należy do najdroższych badań, jednak analizie musi poddać się mężczyzna, jak i kobieta. Zazwyczaj badanie cytogenetyczne można wykonać za około 300-600 złotych, w zależności od wybranego laboratorium. Często laboratoria genetyczne oferują badania kariotypu dla par w pakiecie – kiedy zgłaszają się na nie dwie osoby, można liczyć na atrakcyjne obniżki ceny.