Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnia genetyczna-wszystko co musisz wiedzieć

…Wszystko co musisz wiedzieć o poradni genetycznej…

Poradnia genetyczna – kto może zostać przyjęty na telefoniczną poradę genetyczną?
Poradnia genetyczna – na czym polega poradnictwo genetyczne?
Poradnia genetyczna – jacy lekarze są dostępni w poradni genetycznej?
Poradnia genetyczna – jak się przygotować do telefonicznej konsultacji genetycznej?

Poradnia genetyczna – kto może zostać przyjęty na telefoniczną poradę genetyczną?

Z takiej porady może skorzystać np. osoba z zaburzeniami (bez określonej przyczyny), czy też osoba która nie jest w stanie samodzielnie zinterpretować wyniku badania prenatalnego lub genetycznego, a także w wypadku kiedy lekarz podejrzewa chorobę genetyczną lub zaburzenie, które jest trudne do zdiagnozowania. Z konsultacji powinna skorzystać także kobieta, która z jakiegoś powodu nie może zajść w ciążę lub poroniła i boi się straty kolejnego dziecka oraz kobiety będące w ciąży wysokiego ryzyka (pow. 35 lat lub towarzyszące choroby przewlekłe), które chcą upewnić się, że dziecko nie urodzi się z wadami genetycznymi. Takie prawo przysługuje również osobom z problemem natury seksualnej. Ponadto jeśli planujesz założyć rodzinę, a w twojej rodzinie, czy też twojego partnera występują choroby genetyczne i obawiasz się, że twoje dziecko może je odziedziczyć także możesz skorzystać z porady genetycznej.

Poradnia genetyczna – na czym polega poradnictwo genetyczne?

Poradnictwo genetyczne polega na udzieleniu profesjonalnej porady, a także pomocy specjalistycznej całej rodzinie osoby, u której wykryto chorobę genetyczną lub wadę rozwojową wrodzoną, a także parom, które planują zostać w przyszłości rodzicami.

Poradnia genetyczna – jacy lekarze są dostępni w poradni genetycznej?

Konsultacje w publicznych poradniach genetycznych są nieodpłatne, ale czas oczekiwania jest dość długi. Jednak aby dostać się do poradni publicznej należy mieć skierowanie, które wystawia m.in. neurolog, pediatra, endokrynolog dziecięcy, ginekolog oraz lekarze innej specjalizacji. Działają również prywatne poradnie genetyczne, do których można dostać się znacznie szybciej. Przyjmowani są w niej również pacjenci bez wypisanego wcześniej skierowania. 

Poradnia genetyczna – jak się przygotować do telefonicznej konsultacji genetycznej?

Zwykle na tydzień przed ustalonym terminem pacjent proszony jest o przesłanie uzupełnionej Karty Pacjenta, w której uwzględnione są takie informacje jak: powód z jakiego badanie zostało wykonane, informacje o chorobach genetycznych występujących w rodzinie, czy istnieją wady wrodzone. W przypadku kobiet trzeba również uwzględnić wcześniejsze wystąpienie poronień,a także martwych urodzeń. Trzeba zamieścić również informacje o chorobach towarzyszących, takich jak: cukrzyca, czy choroby tarczycy. Należy dołączyć posiadające już wyniki badań genetycznych. 

Przed samą konsultacją warto przygotować sobie pytania, ponieważ rozmowa przebiegnie w sposób płynny, a specjalista udzieli na nie odpowiedzi. Po zakończonej rozmowie nie ma możliwości zadawania dodatkowych pytań, ponieważ w kolejce czeka wielu pacjentów, więc terminarz specjalisty jest napięty.