Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Test NIFTY pro wyniki – o czym informują?

Test NIFTY pro wyniki – o czym informują?

Test NIFTY pro wynikiWyniki testu NIFTY pro dostarczają informacji na temat ryzyka występowania u dziecka 94 chorób genetycznych, w tym między innymi zespołu Downa oraz zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji. Sprawdź, jak je odczytać i co oznaczają wyniki testu NIFTY pro, a także ile czeka się na wynik testu NIFTY pro.

Uwaga, artykuł ma charakter informacyjny. Wynik badania prenatalnego powinien być konsultowany z lekarzem

Spis treści:

 1. Test NIFTY wyniki – jak długo czeka się na wynik testu NIFTY pro?
 2. Test NIFTY – wyniki – co zawiera wynik testu NIFTY Pro?
 3. Test NIFTY – wyniki – zakres badanych chorób
 4. Test NIFTY – wyniki – płeć dziecka
 5. Test NIFTY pro – wyniki – jak je odczytać?

Test NIFTY – wyniki – jak długo czeka się na wynik testu NIFTY pro?

Ile trwa oczekiwanie na wynik testu NIFTY? Na wynik najnowszego badania genetycznego NIFTY pro czeka się maksymalnie 10 dni roboczych. Czas ten jest liczony od dnia, w którym próbka dotarła do laboratorium. Często wynik jest dostępny szybciej, nawet w 5 dni roboczych.

Test NIFTY – wyniki – co zawiera wynik testu NIFTY Pro?

Otrzymany przez przyszłych rodziców wynik testu NIFTY pro, poza informacjami na temat badanych chorób, zawiera informacje takie, jak:

 • adres i dane kontaktowe laboratorium wykonującego badanie,
 • imię, nazwisko i podpis osoby, która zatwierdziła badanie,
 • najważniejsze dane pacjentki,
 • numer wpisu w rejestrze oraz datę,
 • opis testu wraz z informacją o ograniczeniach badania.

Na wyniku testu NIFTY dostępna jest także tabela danymi klinicznymi oraz tabela z badanymi chorobami, wynikiem testu DNA, prawdopodobieństwem wystąpienia danego schorzenia i interpretacją uzyskanych danych.

Test NIFTY – wyniki – zakres badanych chorób

Jakie nieprawidłowości identyfikują testy NIFTY? Wyniki badania NIFTY pro mówią o tym, czy u dziecka odnotowano podwyższone ryzyko wystąpienia chorób 94 chorób będących w zakresie badania. Zakres badania NIFTY pro obejmuje:

 • 6 trisomii: w tym także te najpopularniejsze, czyli 21 — zespół Downa, 18 — zespół Edwardsa i 13 — zespół Patau,
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół supersamicy, zespół supersamca, zespół Turnera, zespół Klinefeltera,
 • 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji – przykładowe zmiany submikroskopowe badane w teście NIFTY pro to zespół DiGeorge’a, zespół Cri du Chat, zespół Williamsa-Beurena oraz zespoły Angelmana/Pradera-Williego.

Test NIFTY – wyniki – płeć dziecka

Za pomocą testu NIFTY pro można ustalić także płeć dziecka. Informacja ta jest podawana na wyniku testu NIFTY pro na życzenie rodziców.

Test NIFTY pro – wyniki – jak je odczytać?

Badania NIFTY określają ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych i wad wrodzonych u dziecka. Na wyniku podana jest zawsze interpretacja uzyskanych danych oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania. tj. konsultacji z lekarzem.

W przypadku nieprawidłowego wyniku testu NIFTY pro rodzice mogą liczyć na konsultację wyniku badania z lekarzem genetykiem (bez dodatkowych opłat). Wynik badań genetycznych takich jak testy NIFTY powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistą – tylko lekarz specjalista jest w stanie prawidłowo zinterpretować test DNA.

Test Nifty Pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Aktualizacja: 30 lipca 2020 r.