Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie NIFTY pro (test NIFTY pro). Poznaj nowy, szeroki i nieinwazyjny test prenatalny – jedyny z ubezpieczeniem

Badanie NIFTY pro (test NIFTY pro). Poznaj nowy, szeroki i nieinwazyjny test prenatalny – jedyny z ubezpieczeniem

✔Bezpieczny dla dziecka ✔Pewność i spokój ✔Szybki wynik

Test NIFTY pro (badanie NIFTY pro) to nowoczesne i bezpieczne badanie prenatalne o wysokiej czułości. Badanie genetyczne można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Jakie są wskazania do wykonania badania NIFTY? Które choroby wykrywa test NIFTY? Sprawdź!

badanie nifty, badanie nifty pro, test nifty, test nifty proSpis treści:

 1. Test NIFTY Pro – dlaczego warto go wykonać?
 2. Badanie NIFTY pro – jakie choroby wykrywa? O czym informuje wynik?
 3. Test NIFTY Pro – metoda badania
 4. Test NIFTY pro – wskazania do wykonania badania
 5. Test NIFTY pro – ubezpieczenie

Test NIFTY Pro – dlaczego warto go wykonać?

Test NIFTY pro to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą dokładnie i bezpiecznie sprawdzić zdrowie swojego dziecka już na etapie ciąży. 

Wykonanie testu NIFTY nie wiąże się z ryzykiem dla ciąży. Aby zrobić test, wystarczy niewielka próbka krwi obwodowej ciężarnej, co nie wiąże się z ryzykiem poronienia ani żadnych powikłań. Pobranie krwi wygląda z perspektywy przyszłej mamy jak zwykła morfologia.

Najważniejsze zalety badania NIFTY pro to:

 • szeroka walidacja kliniczna – test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie dotyczącym, przeprowadzonym na 146 958 ciążach,
 • szeroki zakres badanych chorób – badanie NIFTY pro identyfikuje aż 94 choroby genetyczne,
 • szybki wynik – wynik testu NIFTY pro jest dostępny online już do 10 dni roboczych,
 • wczesna wykrywalność chorób – badanie NIFTY pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży,
 • wiarygodność – na całym świecie wykonano już ponad 9 000 000 testów NIFTY!
 • wysoka dokładność – wysoka czułość. Dla trisomii 21. wynosi ona ponad 99%.
 • wysoka dostępność – badanie NIFTY pro można wykonać na terenie całego kraju, w placówkach lub w domu.

Badanie NIFTY pro – jakie choroby wykrywa? O czym informuje wynik?

Badanie NIFTY pro pozwala sprawdzić zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka pod kątem 94 chorób genetycznych. Test NIFTY pro to badanie w kierunku:

 • 4 nieprawidłowości związane z liczbą chromosomów płci – zespół XXX (supersamica), zespół XYY (supersamiec), zespół Turnera, zespół Klinefeltera,
 • 6 zespołów trisomii: 21 – zespół Downa, 18 – zespół Edwardsa, 13 – zespół Patau oraz trisomie 9., 16. i 22. chromosomu,
 • 84 zmian submikroskopowych (mikrodelecji i mikroduplikacji) – w tym między innymi: zespół diGeorge’a, zespół Pradera-Williego/Angelmana, zespół Potocki-Lupskiego, zespół Wolfa-Hirschhorna oraz zespół Williamsa-Beurena.

Wynik testu NIFTY pro informuje, czy u badanego wystąpiło podwyższone ryzyko zachorowania na jedną z wyżej wymienionych chorób. Dodatkowo na życzenie rodziców, na wyniku badania NIFTY pro może zostać podana płeć dziecka.

Dowiedz się więcej: Test NIFTY pro – wynik badania

Test NIFTY Pro – metoda badania

Test NIFTY pro należy do grupy badań NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Badania te opierają się na analizie wolnego płodowego DNA (cffDNA). Próbkę do badania NIFTY stanowi krew pobrana z żyły obwodowej ciężarnej – w jej krwioobiegu krąży materiał genetyczny dziecka.

Po pobraniu próbki przeprowadzana jest izolacja wolnego DNA i następnie – jego dogłębna analiza. Test NIFTY pro korzysta z najnowszej metody Sekwencjonowania (NGS) oraz zaawansowanych analiz bioinformatycznych, dzięki czemu wynik badania genetycznego jest pewny i jednoznaczny. Jak wygląda badanie NIFTY z punktu widzenia przyszłej mamy? Pobranie próbki do testu DNA przypomina zwykłą morfologię i nie wymaga szczególnych przygotowań.

Test NIFTY pro – wskazania do wykonania badania

Test NIFTY pro mogą wykonać wszystkie przyszłe mamy, które chciałyby upewnić się co do zdrowia swojego dziecka. Szczególne wskazania do wykonania badania NIFTY to:

 • nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
 • przeciwwskazania do przeprowadzenia inwazyjnych testów prenatalnych (np. łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia lub zakażenie HIV)
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 roku. życia).

Badanie NIFTY pro – przeciwwskazania do wykonania testu genetycznego

Test NIFTY pro należy do grupy badań nieinwazyjnych. Procedura pobrania materiału do analizy jest zupełnie bezpieczna dla ciężarnej oraz jej dziecka. Badanie NIFTY można wykonać nawet u pacjentek w ciąży zagrożonej oraz u przyszłych mam, które mają przeciwwskazania do wykonania badań inwazyjnych.

Jedyne przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro to  ciąża trojacza (test NIFTY można wykonać w ciąży pojedynczej i bliźniaczej), nieprawidłowości kariotypu macierzyńskiego obejmujące określone przypadki oraz nieprawidłowości występujące u jednego z płodów w ciąży bliźniaczej.

Test NIFTY pro – ubezpieczenie

Test NIFTY pro to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne, które zostało objęte ubezpieczeniem (w cenie badania).

 • gdy test NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik i dziecko urodzi się z jedną z badanych w badaniu NIFTY chorób, rodzice otrzymają odszkodowanie w wysokości do ok. 210 000 zł*,
 • gdy test NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik przed narodzinami i rodzice zdecydują się na terminację ciąży, otrzymają oni odszkodowanie w wysokości do około 11 000 zł*,
 • jeśli wynik testu będzie nieprawidłowy (pozytywny), rodzice mogą liczyć na refundację przeprowadzonych badań prenatalnych diagnostycznych (np. amniopunkcji) w kwocie do 2600 zł*

Zobacz też: Test NIFTY pro – cena badania

Test Nifty Pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 17 sierpnia 2020 r.

*w zależności od kursu walutowego