Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Test NIPT – cena, zakres badanych chorób

Test NIPT – cena, zakres badanych chorób – wszystko, co warto wiedzieć o nowoczesnych badaniach prenatalnych

test nipt, test nipt cena, nipt test, nipt test co to jestNa polskim rynku są dostępne nowoczesne i bezpieczne badania prenatalne o wysokiej czułości, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Są to testy NIPT. Cena testów NIPT jest podobna, różnią się one jednak zakresem badanych chorób, a jedynym testem z pełnym ubezpieczeniem jest test NIFTY pro. Na czym polegają testy NIPT? Ile kosztują? Kiedy warto je wykonać? Podpowiadamy!

Spis treści:

 1. Test NIPT – co to takiego? Na czym polega?
 2. Test NIPT cena – ile kosztują badania NIPT?
 3. NIFTY pro – test NIPT o bardzo szerokim zakresie badanych chorób
 4. Test NIPT – poznaj NIFTY pro – jedyny test NIPT z ubezpieczeniem wyniku
 5. Test NIPT – cena badania genetycznego NIFTY pro zawiera dodatkowe udogodnienia dla pacjenta
 6. Kiedy warto wykonać NIFTY pro?
 7. Gdzie można zrobić test NIPT NIFTY pro?

Test NIPT – co to takiego? Na czym polega?

Badanie NIPT (test ma pełną nazwę: Non Invasive Prenatal Testing) to nowoczesne prenatalne badanie genetyczne, wykonywane z wykorzystaniem innowacyjnej metody analizy wolnego płodowego DNA (w skrócie: cffDNA, z języka angielskiego: cell-free fetal DNA). Co bada NIPT test? Co to jest cffDNA? Jest to to materiał genetyczny dziecka, który krąży w krwiobiegu jego mamy. Razem z DNA pochodzącym od matki wchodzi w skład cfDNA, które można wyizolować z próbki krwi ciężarnej i następnie przebadać je pod kątem nieprawidłowości występujących u dziecka.

Co wyróżnia badania NIPT? Testy mają bardzo wysoką czułość

Testy NIPT to przesiewowe badania nieinwazyjne, bezpieczne dla dziecka i mamy. Mają one na celu oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych. Czułość testów NIPT jest bardzo wysoka i np. dla trisomii 21. kształtuje się ona na poziomie powyżej 99%. Wykrywalność tego samego schorzenia w teście PAPP-A wynosi 90%. Oto inna cecha typowa dla grupy badań NIPT – testy te wiążą się z mniejszym prawdopodobieństwem uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego(w przypadku NIFTY pro jest to poniżej 0,05%).

NIPT test – jak interpretować wynik badania?

Prawidłowy wynik testu NIPT stanowi dla rodziców oraz lekarza cenną informację, że dziecko rozwija się prawidłowo. Mogą dzięki temu odzyskać spokój oraz zdecydować, czy wykonywać badania inwazyjne (np. jeśli zostały zalecone z powodu podwyższonego ryzyka wyliczonego na podstawie tradycyjnych badań prenatalnych takich jak USG i PAPP-a). Jeśli natomiast test NIPT da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności zalecane są badania diagnostyczne (rozstrzygające), w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Test NIPT cena – ile kosztują NIPT?

Testy NIPT w Polsce to badania prywatne, nie są one refundowane przez NFZ. Ile kosztuje test NIPT? Cena za badanie wynosi około 2000 – 3000 złotych. Poszczególne testy NIPT dostępne na rynku różnią się między sobą zakresem badanych chorób oraz dodatkowymi udogodnieniami dla pacjenta, takimi jak ubezpieczenie wyniku.

Test NIPT o szerokim zakresie badanych chorób: NIFTY pro

Dlaczego Warto Wybrac Nifty Pro KopiaPierwszym testem NIPT, który pojawił się w Polsce, jest NIFTY pro. To aktualnie test NIFTY o najszerszym zakresie badanych chorób i jedyny z ubezpieczeniem (więcej informacji w kolejnym akapicie).

Test NIFTY pro analizuje zdrowie dziecka pod kątem aż 94 nieprawidłowości, w tym:

 • 84 zmian submikroskopowych (mikrodelecji i mikroduplikacji; w tym między innymi: zespół Cri-Du-Chat, zespół diGeorge’a, zespół guza aniridia Wilmsa, zespół Jacobsena, zespół Pradera-Williego/Angelmana, zespół Potocki-Lupskiego, zespół Williamsa-Beurena czy zespół Wolfa-Hirschhorna),
 • 6 trisomii (w tym: trisomie: 9, 16 i 22 oraz trisomia 21. (zespół Downa), trisomia 18. (zespół Edwardsa) i trisomia 13. (zespół Patau)),
 • 4 anomalie w obrębie chromosomów płci (w tym: zespół XYY (zespół supersamca), zespół XXX (zespół supersamicy), zespół Klinefertera oraz zespół Turnera).

Dowiedz się więcej: Test NIFTY pro – nowy, rozszerzony test jest dostępny w Polsce

Jedyny test NIPT z ubezpieczeniem wyniku: NIFTY pro

Oryginalny Test Nifty Pro

Test NIPT NIFTY jest to jedyne spośród nieinwazyjnych badań prenatalnych, które zawiera pełne ubezpieczenie wyniku. Z ubezpieczenia można skorzystać w trzech sytuacjach:

 1. Gdy test NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik, czyli wynik jest negatywny, a mimo to maluch urodzi się chory. W takiej sytuacji rodzice mogą liczyć na rekompensatę finansową w wysokości do około 210 000,00 złotych*
 2. Gdy test NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik przed narodzinami i rodzice zdecydują się na terminację ciąży – w takiej sytuacji para może liczyć na odszkodowanie w wysokości do około 11 000,00 złotych*,
 3. Gdy test NIFTY pro da nieprawidłowy (pozytywny) wynik i będzie konieczne badanie prenatalne diagnostyczne – wtedy rodzice otrzymają refundację przeprowadzonych badań diagnostycznych (inwazyjnych), w kwocie do około 2600,00 złotych*.

Test NIPT – cena badania genetycznego NIFTY pro zawiera dodatkowe udogodnienia dla pacjenta

Cena testu NIPT z ubezpieczeniem, czyli badania NIFTY pro poza analizą genetyczną oraz ubezpieczeniem wyniku, zawiera także:

 • konsultację nieprawidłowego wyniku testu NIFTY pro z lekarzem genetykiem,
 • możliwość zorganizowania pobrania próbki w domu pacjenta lub w placówce,
 • ponowne pobranie próbki w sytuacji, gdy jakość poprzedniej okazała się niewystarczająca, by można było wykonać analizę DNA.

Płatność za badanie może zostać rozłożona na raty. Zobacz też: Cena testu NIFTY pro

Oryginalny test NIFTY pro z ubezpieczeniem wykonywany jest w laboratorium BGI w Hongkongu. Jest to jedyny test NIPT  z pełnym ubezpieczeniem.

Test NIPT – kiedy warto wykonać NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest zalecany dla wszystkich przyszłych rodziców, którzy chcieliby się upewnić co do zdrowia swojego dziecka. Szczególne wskazania do wykonania badania to:

 • nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-a lub zintegrowanego),
 • obecność w rodzinie lub w poprzednich ciążach chorób genetycznych,
 • przeciwwskazania do przeprowadzenia inwazyjnych testów prenatalnych (np. łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV lub HIV),
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 roku. życia).

Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a a dobre USG – co oznacza i jakie badania zrobić?

Gdzie można zrobić test NIPT NIFTY pro?

Test NIPT NIFTY pro można wykonać na terenie całego kraju. Próbkę można pobrać w autoryzowanej przychodni testDNA lub podczas wizyty domowej.

Test Nifty Pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

*w zależności od kursu walutowego