Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polegają?

cffdna, wolne płodowe DNA, badania wolnego płodowego dnaBadania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polegają?

Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii 21., 18. i 13. oraz innych chorób. Można je wykonać już od 10 tygodniu ciąży. Co to takiego cffDNA? Na czym polega analiza wolnego płodowego DNA? Sprawdź!

 1. Wolne płodowe DNA, cffDNA – co oznacza to pojęcie?
 2. Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?
 3. Wolne płodowe DNA (cffDNA) – kiedy warto je zbadać?
 4. Ile kosztuje analiza cffDNA?
 5. Badanie wolnego płodowego DNA – poznaj NIFTY pro – test cffDNA o najszerszym zakresie badanych chorób

Wolne płodowe DNA, cffDNA – co oznacza to pojęcie?

Z prenatalnymi badaniami genetycznymi wiąże się bardzo ważne pojęcie, mianowicie cffDNA. Jest to wolne płodowe DNA, czyli materiał genetyczny nienarodzonego jeszcze dziecka. W czasie ciąży cffDNA krąży w krwiobiegu przyszłej mamy, stężenie materiału genetycznego rośnie aż do szczęśliwego rozwiązania.

Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?

Zanim cffDNA zostanie usunięte z organizmu ciężarnej, można je dokładnie przebadać. Na tym właśnie polegają badania wolnego płodowego DNA.  Są to przesiewowe, nieinwazyjne badania, które wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi przyszłej mamy.

Analiza wolnego płodowego DNA ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób genetycznych – trisomii, zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji i wielu innych. Pozwala także ustalić płeć dziecka. 

Wolne płodowe DNA (cffDNA) – kiedy warto zrobić badania?

Badania wolnego płodowego DNA są zalecane dla wszystkich rodziców, którym zależy na tym, by upewnić się co do zdrowia dziecka. Szczególne wskazania do wykonania stanowią jednak:

 • nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-a),
 • przeciwwskazania do badań inwazyjnych,
 • wystąpienie chorób genetycznych w rodzinie,
 • wystąpienie chorób genetycznych w poprzednich ciążach,
 • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 roku. życia).

Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA (cffDNA)?

Badania wolnego płodowego DNA to badania prywatne, nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt wykonania analizy wolnego płodowego DNA to około 2300 – 3000 złotych. Porównując badania wolnego płodowego DNA warto wziąć pod uwagę ilość badań, na których były sprawdzone, zakres badanych chorób czy ubezpieczenie.

Badanie wolnego płodowego DNA. Poznaj NIFTY pro – test cffDNA o szerokim zakresie badanych chorób

Spośród badań wolnego płodowego DNA testem prenatalnym, który posiada szeroki zakres badanych chorób, jest test NIFTY pro. Badania pozwala przeanalizować wolne płodowe DNA (cffDNA) pod kątem 94 chorób, takich jak:

 • trisomie: 21 – zespół Downa., 18 – zespół Edwardsa., 13 – zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • nieprawidłowości związane z liczbą chromosomów płci – zespół XXX, zespół XYY, zespół Turnera oraz zespół Klinefeltera,
 • 84 mikrodelecji i mikroduplikacji – w tym zespół Wolfa-Hirschhorna, zespół diGeorge’a, zespół Williamsa-Beurena, zespół Cri du Chat czy zespoły Pradera-Williego/Angelmana,

Na życzenie rodziców, na wyniku testu prenatalnego NIFTY pro jest podawana także płeć dziecka.

Dowiedz się więcej o teście NIFTY pro:

Test Nifty Pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 24 sierpnia 2020 r.

*w zależności od kursu walutowego