Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania 10. tydzień ciąży – objawy, jakie badania wykonać?

10. tydzień ciąży – objawy, jakie badania wykonać?

10. tydzień ciąży to początek tzw. okresu płodowego. Twoje dziecko zaczyna wtedy intensywnie rosnąć, w związku z czym nasilają się dolegliwości ciążowe. W tym czasie ciężarna jest już najczęściej po pierwszej wizycie u ginekologa. Jakie badania wykonać, by upewnić się, że maluszek jest zdrowy? Podpowiadamy!

10. tydzień ciążySpis treści:

 1. 10. tydzień ciąży – objawy
 2. 10. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
 3. 10. tydzień ciąży – niedługo czas na badania prenatalne
 4. Po 10. tygodniu ciąży – aby upewnić się co do zdrowia dziecka, warto wykonać test NIFTY pro

10. tydzień ciąży – objawy

W 10. tygodniu ciąży możesz odczuwać ze zwiększoną intensywnością objawy ciąży, takie jak:

 • nabrzmienie piersi;
 • nadmierna senność;
 • płaczliwość;
 • poranne nudności;
 • potrzeba częstego oddawania moczu;
 • rozdrażnienie;
 • roztargnienie;
 • tkliwość piersi;
 • znacznie zaokrąglony brzuch;
 • zmiany w obrębie dziąseł.

10. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Ciężarna będąca w 10. tygodniu ciąży jest już najczęściej po pierwszej wizycie u ginekologa. Jeśli jednak kobieta wcześniej nie podejrzewała ciąży, jest to dobry moment na udanie się do specjalisty i pierwszą wizytę kontrolną. Ginekolog zapozna przyszłą mamę z harmonogramem badań, poinformuje także o możliwości wykonania badań prenatalnych.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego u kobiety w 10. tygodniu ciąży wykonywane są badania takie jak:

 • badanie ogólne moczu;
 • badanie ginekologiczne;
 • badania krwi – grupa krwi i Rh;
 • badania na choroby przenoszone drogą płciową – HIV, HCV, VDRL (kiła);
 • badanie stężenia glukozy we krwi,
 • badanie stomatologiczne;
 • cytologia;
 • morfologia.

10. tydzień ciąży – niedługo czas na badania prenatalne

Skończony 10. tydzień ciąży to idealna pora na wykonanie badań prenatalnych. Nieinwazyjne testy przesiewowe pozwolą ocenić stan zdrowia rozwijającego się płodu. Ich zadaniem jest oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka takich chorób genetycznych jak np. zespół Downa czy też nieprawidłowości w obrębie chromosomów.

Jeśli przesiewowe testy prenatalne dadzą prawidłowy wynik – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ maluszek rozwija się prawidłowo. Natomiast gdy badania przesiewowe dadzą nieprawidłowy wynik, to także jeszcze nie jest powód do niepokoju, w dalszej kolejności wykonuje się bowiem badania diagnostyczne inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Dopiero na ich podstawie można postawić pewną diagnozę.

Po 10. tygodniu ciąży – aby upewnić się co do zdrowia dziecka, warto wykonać test NIFTY pro

Test Nifty ProPo 10. tygodniu ciąży można już wykonać test NIFTY pro. To zupełnie bezpieczne, nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA. Badanie NIFTY pro wykorzystuje najnowszą technologię analizy DNA – NGS (Next-Generation Sequencing), charakteryzuje je bardzo wysoka czułość (ponad 99% dla trisomii 21.).

Test NIFTY pro jest objęty pełnym ubezpieczeniem wyniku. Ubezpieczenie jest bezpłatne i dobrowolne i dotyczy zarówno wyników pozytywnych, jak i fałszywie ujemnych.

Z pomocą badania NIFTY pro można wykryć ryzyko aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym między innymi:

 • zespół Downa;
 • zespół Edwardsa;
 • zespół Patau;
 • zespół Turnera.
 • zespoły Angelmana/Pradera-Williego;
 • zespół Cri du Chat;
 • zespół DiGeorge’a;

Test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie, obejmującym 146 958 ciąż. Żaden inny nieinwazyjny test prenatalny nie został przebadany na tak dużej liczebności próby. Pacjentki decydujące się na wykonanie badania NIFTY pro mają pewność, że uzyskane wyniki będą wiarygodne. Na całym świecie wykonano już 6 000 000 testów NIFTY, co najlepiej świadczy o renomie tego badania. Dowiedz się więcej o NIFTY pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 31 grudnia 2020 r.