Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Problem z zajściem w ciążę? Badanie kariotypu może być odpowiedzią

Problem z zajściem w ciążę? Badanie kariotypu może być odpowiedzią

Wiele par zmaga się z problemem niepłodności, czy częstych poronień. W dzisiejszych czasach jednak, na całe szczęście, nie jest się już skazanym na łaskę losu. Odpowiednio dobrane badanie pozwala poznać przyczynę tego typu wydarzeń. Jednym z takich badań jest stosunkowo proste badanie kariotypu, które pozwala wykryć wiele nieprawidłowości, nawet takich, gdzie objawy będą niewidoczne. Badanie tego typu może również być odpowiedzią, jeśli u już narodzonego dziecka, podejrzewamy występowanie pewnych chorób genetycznych.

Kiedy warto zdecydować się na badanie kariotypu?
W jakich sytuacjach warto zrobić badanie kariotypu u pary?
Gdzie można zrobić badanie kariotypu?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik badania kariotypu?

Kiedy warto zdecydować się na badanie kariotypu?

Na zbadanie kariotypu przede wszystkim powinny zdecydować się pary, które planują ciążę i chcą wykluczyć ewentualnie choroby genetyczne dziecka. Takie badanie może zalecić lekarz w przypadku podejrzenia występowania choroby spowodowanej aberracją chromosomową. Wiele nieprawidłowości może nie przejawiać się żadnymi objawami, tym bardziej niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem jest wykonania go podczas planowania ciąży.

W jakich sytuacjach warto zrobić badanie kariotypu u pary?

Nie licząc działania zapobiegawczego, istnieje szereg sytuacji w których zaleca się jego wykonanie. Zwłaszcza jeżeli para zmaga się z problemami z zajściem w ciążę bądź następującymi po sobie martwymi urodzeniami. Kariotyp powinien również być zbadany i najczęściej zostanie takie badanie zlecone przez lekarza, jeżeli po urodzeniu dziecka podejrzewa się u niego występowanie chorób genetycznych.

Gdzie można zrobić badanie kariotypu?

Kariotyp może zostać zbadany w laboratorium, które posiada takie badanie w ofercie. Najlepiej jednak wybrać takie, które posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że badanie kariotypu będzie przebiegać wedle ścisłych procedur wykluczających np. zafałszowanie wyników ze względu na niedokładność podczas jego wykonywania.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik badania kariotypu?

Badanie kariotypu opiera się na przeanalizowaniu próbki krwi żylnej. Po umówieniu wizyty w odpowiednim laboratorium, gdzie taka próbka zostanie pobrana, na wynik badania kariotypu zazwyczaj oczekuje się do kilku tygodni.