Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Testy na ojcostwo – najczęstsze wątpliwości

W życiu każdego mężczyzny może się zdarzyć, że będzie miał wątpliwości co do tego, czy faktycznie jest ojcem dziecka. Co warto wtedy wiedzieć. 

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?
Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?
Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Z pewnością osoby które chcą wykonać taki test ucieszy fakt, że obecnie nie trzeba już oczekiwać na urodzenie się dziecka by upewnić się co do ojcostwa. Nowoczesne testy pozwalają sprawdzić czy mężczyzna jest ojcem już około 9-10 tygodnia ciąży. Przy tym rodzaju testu wykorzystuje się nową metodę, która polega na wyizolowaniu z krwi matki DNA płodu. Po 15 tygodniu ciąży możliwe jest już wykonanie badania jedynie na podstawie pobranego od matki płynu owodniowego.

Jak się robi test na ojcostwo, czy to skomplikowane?

Wykonanie testu na ojcostwo nie jest na szczęście bardzo skomplikowane. Wystarczy tylko pobrać krew od przyszłej mamy oraz wymaz z policzka od mężczyzny który może być ojcem przypadku, gdy wykonujemy test zanim dziecko się urodzi. Jeśli dziecko jest już na świecie, procedura jest jeszcze mniej skomplikowana- wystarczająca jest wtedy dowolna próbka DNA, taka jak maszynka do golenia używana przez potencjalnego ojca, guma do żucia, czy fragment jego włosa (z cebulką) 

Czy istnieje możliwość sfałszowania testu na ojcostwo?

Nie ma możliwości sfałszowania czy przekłamania testu na ojcostwo. Testy DNA stosowane obecnie w medycynie dają praktycznie stuprocentową pewność odnośnie wyniki Nie ma tutaj znaczenia fakt czy badanie zostanie wykonane przed czy po narodzinach dziecka – fragmenty DNA potrzebne do ustalenia ojcostwa zostają ustalone już w chwili poczęcia. 

Czy da się sprawdzić ojcostwo bez testu na ojcostwo?

Niestety nie ma stuprocentowej metody na ustalenie ojcostwa pomijającej wykonanie odpowiedniego testu. Można usłyszeć o próbach stwierdzenia, czy mężczyzna jest ojcem podstawie podobieństwa (lub jego braku) dziecka do niego, jednak nie jest to sposób któremu można zaufać. Zdecydowanie lepiej i pewniej jest wykonać profesjonalny test, który zapewni stuprocentową gwarancję wyniku.