Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badania NIFTY – dlaczego są warte swojej ceny?

W czasie ciąży największym zmartwieniem rodziców jest zdrowie ich dziecka. Kiedyś na odpowiedzi trzeba było czekać aż do porodu. Na szczęście obecnie są dostępne liczne badania prenatalne, których wykonanie zapewnia wiele cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Wśród nich jednymi z najbardziej bezpiecznych są badania NIFTY.

Badanie NIFTY – zakres badania
Czy są różna rodzaje badania NIFTY?
Badanie NIFTY – czy zawiera ubezpieczenie?
Co zawiera cena badania NIFTY?

Badanie NIFTY – zakres badania

Badanie NIFTY (ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test) jest bardzo czułym testem prenatalnym. Umożliwia wykrycie poważnych chorób genetycznych już od 10 tygodnia ciąży. W swojej podstawowej formie bada, między innymi, trisomie 21 chromosomu, znaną jako Zespół Downa. Wykrywa także trisomie 18 chromosomu (Zespół Patau) oraz trisomie 13 chromosomu (Zespół Edwardsa). Ze względu na to, że do badania pobierana jest tylko krew matki, NIFTY nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu.

Czy są różne rodzaje badania NIFTY?

Podobnie jak z innymi testami, badania NIFTY występują w różnych wariantach. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ich zakres. Badania o największym zakresie sprawdzają obecność markerów charakterystycznych nawet dla 94 chorób genetycznych! Inne rodzaje tych badań mogą skupiać się tylko na wykryciu trisomii lub innych grup chorób genetycznych. Lista chorób genetycznych może być różna, ponieważ zależy od placówki z której się korzysta. Najbardziej powszechne choroby są jednak wykrywane przez wszystkie rodzaje badań NIFTY.

Badanie NIFTY – czy zawiera ubezpieczenie?

Badanie NIFTY różni się od innych badań prenatalnych tym, że jest objęte ubezpieczeniem. Firma odpowiedzialna za wykonanie badania powinna wypłacić odszkodowanie, jeżeli wynik badania okaże się fałszywie negatywny. W przypadku wyniku fałszywie pozytywnego, konieczne jest wykonanie innych testów, które szybko pomogą wykryć błąd. 

Co zawiera cena badania NIFTY?

Cena badania NIFTY zależy od cennika w danej placówce medycznej. Zazwyczaj w cenie zawarte jest znacznie więcej niż samo pobranie krwi i wykonanie badania. Przede wszystkim przy zakupie badań NIFTY o szerokim zakresie, cena obejmuje także wysokie ubezpieczenie w razie wyniku fałszywie negatywnego. Niektóre placówki oferują także zwrot wszystkich kosztów innych badań prenatalnych, które należy wykonać, jeżeli badanie NIFTY da wynik fałszywie pozytywne. Dlatego też zakup pełnego badania NIFTY jest dobrym pomysłem, bez względu na jego wysoką ceny.