Współczesna medycyna daje nam nam coraz nowsze możliwości diagnozowania chorób genetycznych – dzięki nim już na etapie ciąży możemy sprawdzić czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Test NIFTY to nowe badanie prenatalne, które jest bezpieczne i nieinwazyjne. Czy warto wykonać takie badanie? Jak ono wygląda?
Dlaczeczego warto wykonać badanie NIFTY?
Badanie NIFTY – cena
Badanie NIFTY – czas oczekiwania na wynik
Badanie NIFTY – jak wygląda badanie?
Dlaczego warto wykonać badanie NIFTY?
To badanie jest właściwym wyborem dla świadomych rodziców, którzy pragną posiadać wiedzę dotyczącą dziecka, a głownie jego zdrowia. Badanie NIFTY jest doskonałym wyborem, ponieważ nie jest inwazyjne – jego wykonanie nie powoduje ryzyka dla ciąży, na przykład poronienia. Warto wykonać badanie NIFTY, gdyż daje 100 procentową pewność wyniku. Dzięki niemu można wykryć wady genetyczne w DNA dziecka, czyli choroby genetyczne.
Badanie NIFTY – cena
Cena badania NIFTY jest uwarunkowana przez kilka czynników. Na początek jest to laboratorium – w zależności od placówki oraz miasta w którym się znajduje. Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na końcowy koszt jest ilość nieprawidłowości w genotypie dziecka, którą chcemy zbadać – im więcej tym cena będzie wyższa. Największy pakiet obejmuje wykrycie 94 chorób. Badanie NIFTY to koszt pomiędzy 2000 zł a 3000 zł w przypadku jednego dziecka.
Badanie NIFTY – czas oczekiwania na wynik
Badanie NIFTY można wykonać od 10. tygodnia do 24. tygodnia ciąży. Na wynik badania czeka się około 6-10 dni roboczych, często wynik dostępny jest szybciej po 5 dniu roboczym. Czas liczy się od dnia w którym próbka dociera do laboratorium. Na czas oczekiwania nie ma wpływu rodzaj wykonanego testu w trakcie badania NIFTY.
Badanie NIFTY – jak wygląda badanie?
Badanie wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Podczas badania NIFTY pobiera się próbkę krwi od ciężarnej. Z jej krwi obwodowej zostaje wyizolowany materiał genetyczny dziecka, a następnie poddany jest analizie, która bazuje na technikach sekwencjonowania. Następnie DNA dziecka ocenia się, czy jego budowa chromosomów jest poprawna, czy występują nieprawidłowości.