Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badania prenatalne

Badania prenatalne

Badania prenatalne są wykonywane w celu oceny rozwoju dziecka jeszcze na etapie życia prenatalnego. Najczęściej nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują cenny spokój o zdrowie dziecka. Dowiedz się, na czym polegają badania prenatalne, jakie wykonać i kiedy oraz dlaczego warto zrobić badania prenatalne.

Badania prenatalneSpis treści:

  1. Na czym polegają badania prenatalne?
  2. Kiedy wykonać badania prenatalne?
  3. Dlaczego warto robić badania prenatalne?
  4. Gdzie zrobić badania prenatalne?

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się na USG i badaniu krwi matki (biochemicznym i genetycznym). Z kolei badania prenatalne inwazyjne polegają na pobraniu próbki z otoczenia płodu (np. płyn owodniowy pobierany w czasie amniopunkcji). Wykonywane są najczęściej, gdy badania prenatalne przesiewowe wykażą podejrzenie nieprawidłowości i pozwalają ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć takie choroby jak trisomia 21. (zespół Downa), trisomia 13. (zespół Patau), trisomia 18. (zespół Edwardsa) oraz inne.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne warto wykonać w każdej ciąży, gdyż choroba może pojawić się niezależnie od wieku matki i obecności chorób w rodzinie.

W Polsce badania prenatalne są refundowane przez NFZ, gdy ciężarna jest w grupie podwyższonego ryzyka, związanego z:

  • wiekiem matki powyżej 35 roku życia,
  • chorobami genetycznymi w rodzinie i w poprzednich ciążach,
  • nieprawidłowościami wykrytymi w czasie USG w I trymestrze ciąży.

Badania prenatalne wykonuje się od około 10 tygodnia ciąży, w zależności od rodzaju np.

  • Test NIFTY pro – od skończonego 10 tygodnia ciąży
  • Test PAPP-a – od ukończonego 10 tygodnia ciąży do 13 tyg. i 6 dnia ciąży

Dlaczego warto robić badania prenatalne?

Badania prenatalne pozwalają zadbać o zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwia lepsze przygotowanie się lekarzy i rodziców na narodziny, a czasami leczenie jest możliwe jeszcze w łonie matki.

W większości przypadków jednak badania prenatalne przynoszą rodzicom spokój, tak ważny w czasie ciąży. Nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują wiedzę, że dziecko jest zdrowe.

Gdzie zrobić badania prenatalne?

Sprawdź wybrane miasta, w których możesz wykonać badania prenatalne NIFTY pro, zarówno w autoryzowanych placówkach jak i w domu:

Więcej o badaniach prenatalnych:

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 11 lutego 2021 r. | Aktualizacja: 12 lutego 2021 r.