Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Test NIFTY a Pappa, test NIFTY a amniopunkcja – sprawdź różnice!

Test NIFTY a amniopunkcja i inne badania prenatalne– sprawdź różnice!

Jak wygląda porównanie testu NIFTY i amniopunkcji oraz innych badań prenatalnych? Badania prenatalne w ciąży wykonuje się po to, by ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka różnych chorób genetycznych oraz wad rozwojowych. Czym różnią się dostępne na polskim rynku badania prenatalne? Wyjaśniamy!

Test NIFTY a Pappa, test NIFTY a amniopunkcja – sprawdź różnice!Spis treści:

  1. Test NIFTY a inne badania prenatalne
  2. Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A stanowi wskazanie do wykonania testu NIFTY pro
  3. Test NIFTY a amniopunkcja
  4. Test NIFTY a amniopunkcja – czy test NIFTY pro może zastąpić badanie inwazyjne?

Test NIFTY a inne badania prenatalne

Badania takie jak USG, test PAPP-a czy test NIFTY należą do grupy prenatalnych badań nieinwazyjnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

  • Test PAPP-A – określa ryzyko wystąpienia u dziecka trzech trisomii – 18. (zespół Edwardsa), 13. (zespół Patau) oraz 21. chromosomu (zespół Downa). Jest badaniem biochemicznym wykonywanym z krwi.
  • USG – pozwala wykryć duże anomalie, takie jak np. bezczaszkowie.
  • Test NIFTY pro – korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA oraz Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS), pozwala zidentyfikować aż 94 różne choroby genetyczne, w tym trisomie 21., 18. i 13, a także zespół DiGeorge’a, zespoły Angelmana/Pradera-Williego i wiele innych.

Badania Prenatalne Porownanie

Test NIFTY a PAPP-A – nieprawidłowy wynik testu PAPP-A stanowi wskazanie do wykonania testu NIFTY pro

Dlaczego Warto Wykonać Test Nifty Pro Przy Złym Wyniku Testu Papp A

Badania wolnego płodowego DNA może wykonać każda ciężarna. W szczególności jednak warto się na nie zdecydować, gdy pacjentka otrzymała nieprawidłowe wyniki innych przesiewowych testów prenatalnych i skierowanie na amniopunkcję. Dzięki temu, że czułość testu NIFTY pro jest wyższa niż testu PAPP-A, badanie może pomóc w podjęciu decyzji, czy konieczne jest wykonanie badania inwazyjnego.

Zobacz też:

Test NIFTY a amniopunkcja

Czym różnią się od siebie test NIFTY i amniopunkcja? Badania mają podobną czułość dla trisomii 21., ale korzystają z innych metod. W trakcie amniopunkcji przez błony brzuszne do organizmu ciężarnej wprowadzana jest specjalna igła, za pomocą której pobierana jest próbka. Natomiast badanie NIFTY pro jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem – próbkę stanowi krew ciężarnej. Amniopunkcja jest badaniem diagnostycznym, natomiast podwyższone ryzyko uzyskane w teście NIFTY pro wymaga sprawdzenia w badaniu diagnostycznym, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Test NIFTY a amniopunkcja – czy test NIFTY pro może zastąpić badanie inwazyjne?

Test NIFTY pro nie może zastąpić badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja, jednak jego wykonanie pomoże w podjęciu decyzji, czy badanie inwazyjne jest konieczne.

Test Nifty Pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 28 września 2020 r.

*w zależności od kursu walutowego