Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Badania prenatalne po 35 roku życia – dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne po 35 roku życia – dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne po 35 roku życia

W czasach, gdy wiele kobiet odkłada rodzicielstwo na później, bardzo popularne stały się badania prenatalne po 35 roku życia. Jakie badania warto wykonać, gdy wiek ciężarnej jest zaawansowany? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne po 35. roku życia – po co się je wykonuje?
  2. Badania prenatalne po 35. roku życia – jakie rodzaje badań są dostępne na rynku?
  3. Badania prenatalne po 35. roku życia – czym są badania wolnego płodowego DNA?

Badania prenatalne po 35. roku życia – po co się je wykonuje?

Badania prenatalne po 35. roku życia wykonuje się po to, aby sprawdzić jeszcze przed narodzinami, czy dziecko jest zdrowe. Dzięki nim można określić ryzyko wystąpienia u płodu różnych wad i chorób genetycznych. Jeśli badania prenatalne po 35. roku życia nic nie wykażą, rodzice zyskują to, co najcenniejsze w czasie ciąży – spokój. A tak dzieje się najczęściej – w większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości.

Dlaczego to takie ważne, by wykonać badania prenatalne po 35. roku życia? Badania dowodzą, że płodność kobiety zaczyna się pogarszać po osiągnięciu 25. roku życia. Im starsza jest ciężarna, tym wyższe jest ryzyko wystąpienia różnych komplikacji ciążowych, w tym także nieprawidłowości genetycznych (np. trisomii 21, czyli zespołu Downa). Ciąża w zaawansowanym wieku ma więc swoje plusy (większa zasobność i lepsze przygotowanie psychiczne), ale ma też i minusy.

Badania prenatalne po 35. roku życia – jakie rodzaje badań są dostępne na rynku?

Badania prenatalne po 35. roku życia to badania nieinwazyjne (przesiewowe) i inwazyjne (diagnostyczne). Badania nieinwazyjne, takie jak test PAPP-A, USG genetyczne oraz badanie wolnego DNA płodowego wykonuje się najczęściej w pierwszej kolejności. Dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz zaleca wykonanie inwazyjnych badań diagnostycznych, takich jak np. amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Badania te pozwalają postawić diagnozę, jednak wiążą się z ryzykiem pewnych powikłań – według doniesień z literatury medycznej powikłania mogą wystąpić u 1 na 400 kobiet, u których wykonywany był zabieg [1].  

Badania prenatalne po 35. roku życia. Czym są badania wolnego płodowego DNA?  

Gdy przesiewowe badania prenatalne po 35. roku życia dały nieprawidłowy wynik, to jeszcze nie oznacza, że dziecko jest na pewno chore. Konieczne są dalsze badania. Wiele par decyduje się wtedy na wykonanie badania wolnego płodowego DNA. Nowoczesne genetyczne testy prenatalne analizują geny dziecka pod kątem wielu różnych chorób genetycznych. Ich czułość jest porównywalna do czułości amniopunkcji dla trisomii 21. – kształtuje się na poziomie powyżej 99%. Są przy tym zupełnie bezpieczne i nie wiążą się w z ryzykiem poronienia.

Para, która nie chce wykonywać badania inwazyjnego, może zdecydować się np. na test NIFTY pro. Badanie można je wykonać bezpiecznie już od 10. tygodnia ciąży, na podstawie próbki krwi ciężarnej. Badanie NIFTY pro potrafi wykryć aż 94 różne choroby, w tym między innymi aż 6 trisomii (21., 18., 13., 9., 16., oraz 22. chromosomu), nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci, a także liczne zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (np. zespół DiGeorge’a czy zespoły Angelmana/Pradera-Williego). Jego wynik może pomóc w podjęciu decyzji, czy amniopunkcja faktycznie jest konieczna, a także upewnić się co do zdrowia dziecka, by zyskać spokój.

Test Nifty Pro

Źródła:

  1. https://badaniaprenatalne.pl/inwazyjne-diagnostyczne/amniopunkcja/

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 12 listopada 2020 r.

*w zależności od kursu walutowego