Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Badania prenatalne po poronieniach, czyli jak zadbać o kolejną ciążę

Badania prenatalne po poronieniach, czyli jak zadbać o kolejną ciążę

Badania prenatalne w ciąży po poronieniu pozwalają sprawdzić dokładnie zdrowie dziecka. Utrata poprzedniej ciąży wcale nie oznacza, że para nie ma szans na wydanie na świat zdrowego potomstwa. Jakie badania prenatalne po poronieniach wykonać, by upewnić się co do tego, że maluszek jest zdrowy i zyskać spokój?

Badania prenatalne po poronieniachSpis treści:

  1. Badania prenatalne po poronieniach – większość chorób genetycznych, które doprowadzają do poronienia nie pojawia się w kolejnych ciążach
  2. Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego warto je wykonać?
  3. Badania prenatalne po poronieniach – kiedy je wykonać?
  4. Badania prenatalne po poronieniach – jakie wybrać?
  5. Badania prenatalne po poronieniach – badania wolnego płodowego DNA
  6. Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do wykonania testów NIPT?
  7. Badania prenatalne po poronieniach – jakie choroby da się wykryć z ich pomocą?

Badania prenatalne po poronieniach – większość chorób genetycznych, które doprowadzają do poronienia nie pojawia się w kolejnych ciążach

dla spokojnej ciążyBadania prenatalne po poronieniach mogą przynieść parze, która już wcześniej utraciła dziecko, bezcenny spokój. Do poronień samoistnych dochodzi bowiem w większości przypadków w wyniku spontanicznych, losowych zmian w genach (mutacji). Choroby takie jak trisomie (dodatkowy chromosom) czy też monosomie (brak chromosomu) najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach.

Niezależnie od tego, czy udało się zidentyfikować chorobę genetyczną, która przyczyniła się do samoistnego poronienia w poprzedniej ciąży, czy też nie, warto wykonać badania prenatalne po poronieniach, by upewnić się co do tego, że następna ciąża zakończy się szczęśliwym rozwiązaniem i dziecko będzie zdrowe.

Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne po poronieniach najczęściej nie wykrywają w kolejnej ciąży żadnych nieprawidłowości – dla rodziców oraz lekarza prowadzącego ciążę jest to informacja, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Badania prenatalne może wykonać każda ciężarna kobieta. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wręcz, aby każda przyszła mama wykonała badania prenatalne w kierunku najczęstszych aberracji i nieprawidłowości chromosomowych [1]. W szczególności są one wskazane, gdy [2]:

  • ciężarna jest w zaawansowanym wieku (powyżej 35. roku życia);
  • para otrzymała nieprawidłowy wynik przesiewowego badania USG;
  • u rodziców wykryto nieprawidłowości genetyczne;
  • w poprzednich ciążach wystąpiły nieprawidłowości genetyczne.

Badania prenatalne po poronieniach – kiedy je wykonać?

Badania prenatalne po poronieniach można wykonać już od skończonego 10. tygodnia ciąży. Badanie ultrasonograficzne genetyczne należy wykonać między 11 i 14. tygodniem ciąży i następnie ponownie po 20. tygodniu ciąży. Badania wolnego płodowego DNA można wykonać również po 10. tygodniu ciąży.

Badania prenatalne po poronieniach – jakie wybrać?

Badania prenatalne wykonywane po poronieniach to przede wszystkim nieinwazyjne przesiewowe testy prenatalne. Ich celem jest oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych i wad wrodzonych.

Badania przesiewowe, które są bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka i nie wiążą się z ryzykiem poronienia, to:

  • badanie USG (ultrasonografia);
  • test PAPP-A;
  • test potrójny;
  •  test zintegrowany;
  • Testy NIPT (badania wolnego płodowego DNA), np. test NIFTY pro.

Dopiero gdy wyniki badań przesiewowych okażą się niejednoznaczne lub nieprawidłowe, lekarz proponuje badania diagnostyczne, które są inwazyjne. Badania takie jak amniopunkcja, czy biopsja kosmówki mają na celu potwierdzić lub wykluczyć wyniki badań przesiewowych. Na ich podstawie można postawić pewną diagnozę.

Ich wykonanie może się wiązać z pewnymi powikłaniami, takimi jak: poronienie, zakażenie wewnątrzmaciczne czy też odpływanie płynu owodniowego. Jeżeli rodzice się obawiają badań inwazyjnych lub chcą upewnić się, czy na pewno są one konieczne, mogą wykonać nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA takie jak badanie NIFTY pro.

Badania prenatalne po poronieniach – badania wolnego płodowego DNA

Para, która utraciła wcześniej ciążę, często obawia się badań inwazyjnych. Na szczęście w Polsce są już dostępne równie czułe badania nieinwazyjne, a konkretnie, testy NIPT (badania wolnego płodowego DNA).

Testy NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing) analizują wolne DNA płodu (cffDNA). Materiał do badań stanowi krew pobrana od ciężarnej. To właśnie w niej krąży DNA dziecka. Badania NIPT są całkowicie bezpieczne, wyróżnia je także bardzo wysoka czułość (na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21.). W przeciwieństwie do podstawowych testów prenatalnych znacznie rzadziej dają one fałszywie dodatnie wyniki, dzięki czemu mogą pomóc w podjęciu decyzji, czy badanie inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja, jest faktycznie konieczne.

Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do wykonania testów NIPT?

Testy NIPT (badania wolnego płodowego DNA) mogą wykonać wszystkie kobiety, które chciałyby dokładnie sprawdzić zdrowie swojego dziecka. W szczególności są one wskazane dla ciężarnych:

  • które otrzymały skierowanie na badanie inwazyjne, np. amniopunkcję lub biopsję kosmówki;
  • które uzyskały nieprawidłowe lub niejednoznaczne wyniki innych badań prenatalnych (np. testu PAPP-A);
  • w wieku powyżej 35 lat;
  • u których w poprzednich ciążach wystąpiły nieprawidłowości genetyczne.

Badania prenatalne po poronieniach – jakie choroby da się wykryć z ich pomocą?

Badania prenatalne po poronieniach pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka wielu różnych chorób genetycznych i wad wrodzonych, takich jak np. zespół Downa czy zespół Patau.

Test Nifty ProNajszerszy zakres badanych chorób spośród dostępnych na rynku testów NIFTY ma badanie NIFTY pro. To test DNA, który obejmuje swoim zakresem aż 94 różnych nieprawidłowości genetycznych, w tym:

  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — np. zespół DiGeorge’a, zespół Cri du Chat oraz zespoły Angelmana/Pradera-Williego;
  • 6 trisomii: 21. — zespół Downa, 18. — zespół Edwardsa, 13. — zespół Patau oraz trisomie 9., 16. i 22. chromosomu;
  • 4 choroby – nieprawidłowości liczby chromosomów płci — zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X (zespół XXX), zespół Jacobsa (XYY).

Test NIFTY pro jest często wybierany przez rodziców, ponieważ badanie jest objęte pełnym ubezpieczeniem wyniku. Ubezpieczenie jest bezpłatne oraz dobrowolne i dotyczy ono zarówno wyników pozytywnych, jak i fałszywie ujemnych. Rodzice mogą z niego skorzystać, gdy test NIFTY pro da fałszywie negatywny wynik i:

  • dziecko urodzi się z jedną z badanych w badaniu NIFTY pro chorób, której test nie wykrył – rodzice dostają wtedy odszkodowanie w wysokości do ok. 210 000 zł*;
  • rodzice zdecydują się na terminację ciąży, wtedy para może liczyć na odszkodowanie w wysokości do około 11 000 zł*.

W sytuacji, gdy wynik testu NIFTY pro będzie pozytywny (czyli nieprawidłowy), rodzice mogą liczyć na refundację przeprowadzonych badań prenatalnych diagnostycznych (np. amniopunkcji) w kwocie do 2600 zł*.

Skuteczność testów NIFTY została sprawdzona na największej liczbie ciąż, jego czułość potwierdziło badanie, które obejmowało 146 958 ciąż. Żaden inny nieinwazyjny test prenatalny nie został przebadany na tak dużej liczebności próby. Badanie wykonano już ponad 6 000 000 razy na całym świecie, co najlepiej świadczy o jego wiarygodności oraz zaufaniu Mam. Czytaj więcej o NIFTY pro

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 31 grudnia 2020 r.

Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009).
2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne