Obecnie ciąża po 40 roku życia nie jest zjawiskiem nadnaturalnym – kobiety wolą najpierw skupić się na karierze. Tzw. późna ciąża jest narażona na wiele więcej nieprawidłowości niż u kobiet, które w ciąże zaszły w wieku 20 lat. Dlatego ciężarne powinny wykonywać nieco więcej badań niż młodsze panie.
Czy ciąża po 40 przebiega bezproblemowo?
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 40 roku życia?
Czy badania po 40 roku życia w ciąży są refundowane?
Ciąża po 40 roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
Czy ciąża po 40 przebiega bezproblemowo?
Generalnie ciąża po 40 roku życia to ciąża wysokiego ryzyka. Głównym problemem są trudności w zajście w ciążę oraz duże ryzyko poronienia – organizm i przede wszystkim jajniki kobiety miały swój szczyt płodności kilka lat wcześniej. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wszelkich możliwych komplikacji ciążowych:
- Cukrzyca ciążowa
- Nadciśnienie
- Odklejanie łożyska
- Krwawienia
- Stan przed rzucawkowy
Dodatkowo mogą pojawić się komplikacje w trakcie porodu.
Jednak warto pamiętać, że ciąża po 40 roku życia to nie tylko ewentualne komplikacje – wiele nie doświadcza nawet połowy z wymienionych.
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 40 roku życia?
Z racji ciąży po 40 roku życia lekarze zalecają, aby kobiety oprócz klasycznych badań prenatalnych nieinwazyjnych, wykonały również te inwazyjne – oczywiście z umiarem i w wypadku konkretnych wskazań. Do badań nieinwazyjnych zalicza się:
- USG i USG genetyczne
- Test podwójny i potrójny (beta hcg, AFP, estriol)
- Test NIFTY
Wśród inwazyjnych badań prenatalnych zalecanych dla kobiet ciężarnych po 40 roku życia znajdują się:
- Amniopunkcja
- Biopsja trofoblastu
- Kordocenteza
Czy badania po 40 roku życia w ciąży są refundowane?
Badania w ciąży po 40 roku życia są refundowane tylko w momencie, kiedy kobieta spełnia pewne warunki jak np. nieprawidłowości w wynikach badań lub wcześniej urodzone dziecko z wadą genetyczną. Jeśli warunki są spełnione, refundacji podlegają:
- USG genetyczne
- Test PAPP-A
- Test potrójny
- Amniopunkcja
- Biopsja kosmówki
- Kordocenteza
Ciąża po 40 roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
Kobieta będąca w ciąży po 40 roku życia powinna oprócz podstawowych badań prenatalnych wykonać dla własnego spokoju zalecane badania prenatalne przez lekarza prowadzącego. Oczywiście w razie wątpliwości, jednak bez wskazań, ciężarna może wykonać prywatnie wybrane badania – odpłatnie.