Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?

Kobiety z roku na rok coraz później decydują się na macierzyństwo. Ciąża po 35 roku życia jest obecnie standardem, nawet połowa mam decyduje się na dziecko w tym wieku. Według lekarzy jest to już ciąża wysokiego ryzyka, ponieważ biologia jest nieubłagana – po 35 roku życia gwałtownie spada płodność kobiety, jednocześnie zwiększa się ryzyko wad rozwojowych i genetycznych dziecka.

Czy ciąża po 35 roku życia może być niebezpieczna?
Czy ciąża w wieku 35 lat może być zagrożona?
Jakie badania w ciąży po 35 roku życia są konieczne?
Czy ciąża po 35 roku życia do odpowiedni czas na dziecko?

Czy ciąża po 35 roku życia może być niebezpieczna?

Ciąża po 35 roku życia może być niebezpieczna, jednak  nie oznacza to, że po osiągnięciu tego wieku należy zrezygnować z macierzyństwa. Wręcz przeciwnie – 35 lat to znacznie mniej niż 40, a więc warto szybko starać się o poczęcie. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy nadciśnienia u ciężarnej. Z tego powodu ciąża wymaga wzmożonej kontroli lekarskiej – wówczas jest bezpieczna dla matki i dziecka.

Czy ciąża w wieku 35 lat może być zagrożona?

Ciąża w wieku 35 lat może być zagrożona poronieniem, przedwczesnym porodem czy ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Nie oznacza to jednak, że każda ciąża w tym wieku obarczona jest problemami. Z pewnością warto omówić z lekarzem planowanie ciąży, stosować odpowiedni tryb życia i suplementację. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej.

Jakie badania w ciąży po 35 roku życia są konieczne?

Po 35 roku życia zaleca się wykonać dodatkowe badania prenatalne – jest to test podwójny, potrójny czy test NIFTY. Niektóre badania prenatalne są refundowane dla kobiet po 35 roku życia, jednak najdokładniejsze analizy jak test NIFTY należy wykonać na własną rękę. Ciężarna nie może zapominać również o standardowych badaniach takich jak morfologia, badanie ogólne moczu czy badanie poziomu glukozy we krwi.

Czy ciąża po 35 roku życia to odpowiedni czas na dziecko?

Nie można określić, kiedy przypada odpowiedni czas na narodziny dziecka – każda kobieta jest inna. Ciąża powinna być zaplanowana i decyzja nie powinna zapaść pochopnie. Coraz częściej kobiety odwlekają macierzyństwo w czasie z powodu braku stałej pracy czy mieszkania. Pod względem biologicznym najlepszy czas na dziecko to wiek 20-30 lat, jednak nie zawsze planowanie potomstwa w tym czasie jest możliwe.