Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Czy ciąża po 40 roku życia jest bezpieczna?

Ciąża po 40 roku życia to nic dziwnego w obecnych czasach, kiedy kobiety coraz później podejmują decyzję o potomstwie. Oczywiście ciąża po 40-stce jest możliwa, jednak należy pamiętać o zwiększonym ryzyku występowania zaburzeń genetycznych płodu. Taka ciąża określona jest mianem wysokiego ryzyka – o tym powinna pamiętać kobieta panująca ciążę.

Czy ciąża po 40 roku życia może być niebezpieczna?
Czy ciąża w wieku 40 lat może być zagrożona?
Jakie badania w ciąży po 40 roku życia są konieczne?
Czy ciąża po 40 roku życia to odpowiedni czas na dziecko?

Czy ciąża po 40 roku życia może być niebezpieczna?

Pod względem biologii optymalny czas na ciążę przypada między 20 a 30 rokiem życia – wówczas płodność jest najwyższa, a organizm najlepiej przygotowany do ciąży. Zapłodnienie jest możliwe nawet po 40 roku życia, jednak kobieta powinna pamiętać o konieczności wykonywania dodatkowych badań oraz o konieczności stałego nadzoru ginekologa nad ciążą.

Czy ciąża w wieku 40 lat może być zagrożona?

Ciąża w każdym wieku może być zagrożona, jednak ciąża po 40 roku życia jest to znacznie częstsze. W tym okresie zwiększa się ryzyko występowania wad genetycznych płodu, a ciężarna jest narażona na cukrzycę, nadciśnienie, przedwczesne urodzenie dziecka. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko poronienia, dlatego też ciąża wymaga wówczas specjalnego nadzoru lekarza. 

Jakie badania w ciąży po 40 roku życia są konieczne?

Ciąża po 40 roku życia wymaga standardowych badań jak w przypadku każdej ciężarnej, a także zaleca się dodatkowe badania prenatalne. Są one refundowane w ramach NFZ, jednak zaleca się dodatkowo wykonać badania NIPT, takie jak np. test NIFTY. Czułość takich badań jest wysoka i mogą one zastąpić badania prenatalne inwazyjne. Jest to dobry wybór, szczególnie że już po 35 roku życia zwiększa się ryzyko wad rozwojowych i genetycznych płodu.

Czy ciąża po 40 roku życia to odpowiedni czas na dziecko?

Nie da się określić, kiedy jest odpowiedni czas na dziecko, jest to kwestia indywidualna. Wiele kobiet odkłada w czasie decyzję o powiększeniu rodziny i z pewnością mają ku temu powody. Po 40 roku życia kobieta może urodzić zdrowe dziecko, chociaż wówczas ryzyko jest większe – należy o tym pamiętać. Ciąża po 40 roku życia wymaga stałej kontroli lekarskiej, najlepiej już na etapie planowania poczęcia.