Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Testy NIPT – porównanie. Czym różnią się od siebie poszczególne testy NIPT?

Testy NIPT – porównanie. Czym różnią się od siebie poszczególne testy NIPT?

testy nipt porównanie, testy nipt czym się różni

W Polsce są już dostępne od kilku lat testy NIPT, czyli nieinwazyjne prenatalne badania genetyczne wykorzystujące metodę analizy wolnego płodowego DNA. Można je wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Są zupełnie bezpieczne, jednocześnie mają wysoką czułość. Czym się różnią poszczególne testy NIPT? Porównanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Spis treści:

 1. Testy NIPT – porównanie. Cechy wspólne badań z grupy NIPT
 2. Testy NIPT – czym się różnią badania NIPT dostępne w Polsce?
 3. Poznaj test NIPT z szerokim zakresem badanych chorób

Testy NIPT – porównanie – cechy wspólne badań z grupy NIPT

W całej Polsce można wykonać testy NIPT. Czym się różnią między sobą dostępne na rynku nieinwazyjne badania genetyczne? Najpierw warto przyjrzeć się cechom wspólnym dla wszystkich testów z grupy NIPT.

Najważniejsze cechy wspólne dla dostępnych na rynku testów NIPT to:

 • bezpieczeństwo (badania są nieinwazyjne, wykonywane z krwi);
 • brak konieczności specjalnych przygotowań (przed pobraniem krwi do badania nie trzeba być na czczo),
 • brak refundacji NFZ – wszystkie testy NIPT to badania prywatne, wykonuje się je bez skierowania, na własną rękę;
 • możliwość wykonania na bardzo wczesnym etapie ciąży – badania NIPT można wykonać już od 10 tygodnia ciąży;
 • możliwość wczesnego określenia płci dziecka – na życzenie rodziców na wyniku testu NIPT może się pojawić adnotacja o płci malucha;
 • wysoka czułość (wyższa niż w przypadku innych prenatalnych badań przesiewowych, np. testu PAPP-A lub USG);
 • wysoka dostępność – badania z grupy NIPT można wykonać na terenie całego kraju.

Testy NIPT – czym się różnią badania NIPT dostępne w Polsce?

Dostępne w Polsce badania z grupy NIPT różnią się ceną, walidacją kliniczną, zakresem badanych chorób.

Poznaj test NIPT z szerokim zakresem badanych chorób

Test NIFTY to pierwsze badanie z grupy NIPT, które pojawiło się na polskim rynku. Do dziś test został wykonany już ponad 6 milionów razy na całym świecie! Aktualnie jest dostępna jego nowa, szersza wersja – NIFTY PRO. Jest to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne.

W porównaniu z innymi badaniami z grupy NIPT test NIFTY pro wyróżnia:

 • szeroka walidacja kliniczna – test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie, które obejmowało 146 958 ciąż;
 • szeroki zakres badanych chorób genetycznychbadanie NIFTY PRO wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym zespoły trisomii 21., 18., 13., 9., 16. i 22. chromosomu, 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci oraz aż 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (w tym: zespół Digorge’a, zespół Wolfa-Hirschhorna oraz zespół Angelmana / Pradera-Williego).

Test Nifty Pro

Porównując testy NIPT warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia dla pacjenta – możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji nieprawidłowego wyniku badania z lekarzem genetykiem, wysoką dostępność konsultantów medycznych (również wieczorami i w weekendy) czy możliwość zamówienia wizyty domowej w celu pobrania próbki do badania.

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 30 września 2020 r.

*w zależności od kursu walutowego