Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie NIFTY pro (test NIFTY pro). Poznaj nowy, szeroki i nieinwazyjny test prenatalny NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY twins – czym się różnią testy NIFTY?

NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY twins – czym się różnią testy NIFTY?

Test NIFTY należący do grupy badań NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing, czyli nieinwazyjne badania prenatalne) jest dostępny w różnych wersjach. Czym różnią się test NIFTY a NIFTY pro? Co to takiego NIFTY basic, NIFTY plus i NIFTY twins? Podpowiadamy.

NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY twinsSpis treści:

  1. NIFTY a NIFTY pro
  2. Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins
  3. Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

NIFTY a NIFTY pro

Test NIFTY (z języka angielskiego Non-invasive Fetal Trisomy Test, czyli nieinwazyjny test prenatalny w kierunku trisomii) to pierwsze badanie prenatalne z grupy NIPT dostępne w Polsce. Od 2018 roku dostępna jest także rozszerzona wersja – test NIFTY pro.

Jakie są największe różnice w badaniach NIFTY a NIFTY pro? Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu. To właśnie tam opracowano metodologię badania, dzięki czemu pacjentki wykonujące oryginalny test NIFTY pro mogą liczyć na najszerszy zakres badanych chorób.

Test NIFTY pro identyfikuje aż 94 różne choroby genetyczne, w tym:

  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci — zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X (zespół XXX), zespół Jacobsa (XYY);
  • 6 trisomii, najpopularniejsze: 21. — zespół Downa, 18. — zespół Edwardsa, 13. — zespół Patau, a także trisomie 9., 16. i 22. chromosomu;
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — w badaniu NIFTY pro identyfikowane są np.: zespół DiGeorge’a czy też zespoły Angelmana/Pradera-Williego.

Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins

Poza testem NIFTY pro dostępne są także inne badania prenatalne NIFTY: NIFTY basic, NIFTY standard, NIFTY plus oraz NIFTY twins. NIFTY basic oraz NIFTY plus to badania dla ciąży pojedynczej, natomiast NIFTY twins wykonuje się w ciąży bliźniaczej. NIFTY pro można wykonać zarówno w ciąży pojedynczej jak i bliźniaczej.

Czym różnią się wspomniane testy prenatalne? Przede wszystkim zakresem badanych chorób – najmniej, bo jedynie 3 najpopularniejsze trisomie wykrywają NIFTY basic oraz NIFTY twins, natomiast najwięcej – aż 94 różne choroby genetyczne – identyfikuje NIFTY pro. NIFTY Plus bada 70 choroby.

To, co wyróżnia testy NIFTY to także miejsce wykonywania analiz. NIFTY pro jest realizowany w laboratorium BGI w Hongkongu. Transport próbki do Hongkongu jest bardzo szybki, trwa około 1-2 dni robocze. Wysyłka jest całkowicie bezpieczna, ponieważ próbka jest transportowana specjalną przesyłką medyczną. W pozostałych NIFTY próbki badane są w laboratorium GenePlanet w Słowenii.

Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

Który test NIFTY wybrać, NIFTY pro, NIFTY basic, NIFTY plus czy może NIFTY twins? W podjęciu decyzji pomoże odpowiedzenie sobie na ważne pytania:

  • Który test NIFTY ma najszerszy zakres identyfikowanych chorób?
  • Czy z testem wiążą się dodatkowe udogodnienia, jak możliwość pobrania krwi w domu w cenie badania lub płatność w ratach?

Zobacz też:

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 25 lutego 2021 r.

*w zależności od kursu walutowego