Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badania prenatalne Test Harmony – jakie choroby wykrywa badanie? Jaka jest cena testu Harmony?

Test Harmony – jakie choroby wykrywa badanie? Jaka jest cena testu Harmony?

test harmony, test harmony cena, harmony, test harmony opinieTest Harmony jest przesiewowym badaniem prenatalnym. Jego nieinwazyjny charakter zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla mamy, jak i dziecka. Badanie opiera się na analizie wolnego płodowego DNA, które obecne jest we krwi ciężarnej. Jaki jest zakres badanych chorób testu Harmony? Jaka jest cena Harmony? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Spis treści:

 1. Test Harmony – na czym polega i jak długo czeka się na wynik?
 2. Test Harmony – jaki jest zakres badanych chorób?
 3. Opinie o teście Harmony –  jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania?
 4. Cena testu Harmony
 5. Harmony a NIFTY pro i inne badania prenatalne

Test Harmony – na czym polega i jak długo czeka się na wynik?

Test Harmony to badanie z grupy NIPT, czyli nieinwazyjnych genetycznych testów prenatalnych przesiewowych. Polega na badaniu wolnego płodowego DNA, które jest możliwe do wykonania już od 10 tygodnia. Od ciężarnej pobiera się próbkę krwi, w której znajduje się zarówno DNA dziecka, jak i matki, następnie poddaje badaniu. Test Harmony pozwala na kontrolę wybranych chromosomów, zamiast całego DNA. Analizę genetyczną przeprowadza się w laboratorium w USA.

Test Harmony wykonuje się, by ocenić ryzyko ewentualnych nieprawidłowości w materiale genetycznym płodu, np. najczęstszych trisomii.

Test Harmony powinien być wykonywany między 10 a 20 tygodniem ciąży. Badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony kobiety. 

Na wynik testu Harmony czeka się około 8-17 dni roboczych (w zależności od placówki). Powinien być on zinterpretowany przez lekarza. Jeśli wynik jest prawidłowy, pozwala rodzicom zyskać spokój o zdrowie dziecka. Natomiast, gdy jest nieprawidłowy, by go potwierdzić, należy przeprowadzić dalsze badania o inwazyjnym charakterze, np. amniopunkcję.

Test Harmony – jaki jest zakres badanych chorób?

W zależności od wybranej wersji badania Harmony analizuje ryzyko takich chorób jak:

 • najczęściej występujące trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa), 13 (zespół Patau);
 • nieprawidłowości w obrębie chromosomów – trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY), zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY);
 • mikrodelecja 22q11.2.

Czułość Harmony dla trisomii 21 to powyżej 99%, trisomii 18 powyżej 98%, trisomii 13 powyżej 93%. Natomiast odsetek wyników, które są fałszywie dodatnie dla tych zaburzeń to 0,15%. Na życzenie rodziców na wyniku może znajdować się informacja o płci dziecka. W tym wypadku czułość testu wynosi powyżej 99%.

Opinie o teście Harmony – jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania?

Wśród informacji o teście Harmony znajdują się również takie, które mówią o szczególnych zaleceniach do jego wykonania. Są to m.in. sytuacje, gdy w rodzinie pary, bądź w poprzedniej ciąży miały miejsce przypadki chorób genetycznych. Wiek ciężarnej powyżej 35 roku życia jest również wskazaniem do wykonania testu. Harmony przeprowadza się w ciąży pojedynczej oraz bliźniaczej, niezależnie od zastosowanej metody poczęcia. Natomiast badanie to nie jest zalecane w ciąży mnogiej trojaczej lub o wyższej krotności płodów.

Cena testu Harmony

Test Harmony – cena – od około 2200 zł do 2400 zł

Cena testu Harmony może różnić się w zależności od przychodni. Próbki do badania pobierane są w wybranych placówkach medycznych w Polsce. Badanie to jest wykonywane w laboratorium klinicznym Ariosa Diagnostics. Ośrodek naukowy mieści się na terenie Stanów Zjednoczonych – w San Jose. Cena Harmony nie uwzględnia ubezpieczenia, które nie jest dostępne w tym badaniu.

Harmony a NIFTY pro i inne badania prenatalne

Czym się różni Harmony od testu NIFTY pro? Jest to przede wszystkim:

 • zakres badanych chorób;
 • miejsce wykonywania analizy;
 • stosowana metoda badania.

Zobacz więcej w porównaniu testów NIPT

 


Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu