Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badania prenatalne Test Panorama – na czym polega i jaka jest jego cena?

Test Panorama – na czym polega i jaka jest jego cena?

test panorama, test panorama cena, test panorama opinieTest Panorama jest przesiewowym badaniem prenatalnym. Ma nieinwazyjny charakter, gdyż do jego przeprowadzenia wystarcza próbka krwi mamy. Test możliwy jest do zrealizowania od 9 tygodnia ciąży. Polega na oszacowaniu już w życiu płodowym potencjalnego ryzyka , które wiąże się z wystąpieniem u dziecka nieprawidłowości genetycznych.  Dlaczego warto wykonać test Panorama? Jaka jest jego cena? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

  1. Test Panorama – na czym polega?
  2. Zakres badania  i wynik testu Panorama
  3. Test Panorama – jaka metoda jest stosowana?
  4.  Test Panorama a opinie – wskazania do wykonania testu Panorama
  5. Cena testu Panorama
  6. Podobieństwa i różnice – test Panorama a test NIFTY i inne testy NIPT

Test Panorama – na czym polega?

Test Panorama to nieinwazyjny test prenatalny – NIPT. Polega na analizie wolnego pozakomórkowego DNA dziecka, czyli cffDNA, którego stężenie rośnie wraz z rozwojem ciąży. Umożliwia to badanie DNA płodu, czyli przeprowadzenie kontroli w kierunku różnorodnych nieprawidłowości genetycznych oraz płci dziecka.

Od 9 tygodnia ciąży obecna jest już odpowiednia ilość wolnego DNA płodu we krwi mamy, by wykonać badanie. Czas oczekiwania na wynik testu to około 14 dni roboczych. Analizie poddane są aneuploidie chromosomów, mikrodelecje/mikroduplikacje, triploidie i na życzenie rodziców płeć dziecka. Test dostępny jest w 3 opcjach: Basic – podstawowy, Advanced – rozszerzony, Extended – pełny.

Zakres badania i wynik testu Panorama

Test Panorama pozwala na sprawdzenie zaburzeń w strukturze i liczbie chromosomów dziecka.

 Zakres testu Panorama Extended:

  • nieprawidłowości liczby chromosomów – trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 13 (zespół Patau), trisomia 18 (zespół Edwardsa);
  • nieprawidłowości chromosomów płci (zespół Turnera, zespół Jacobs, zespół Klinefeltera, trisomia chromosomu X);
  • mikrodelecje (delecja 1p36, delecja 22q11.2 – zespół DiGeorge’a, 15q – zespół Angelmana, 5p – zespół Cri du Chat), zespół Pradera-Williego;
  • triploidie, zygotyczność (ciąża bliźniacza), zespół znikającego bliźniaka.

Płeć dziecka badana jest na życzenie rodziców.

Wynik testu Panorama mówi o możliwym ryzyku wystąpienia u malucha zaburzeń genetycznych. Gdy jest nieprawidłowy, czyli sugeruje rozpoznanie choroby,  zaleca się wykonać badania, które mu zaprzeczą lub go potwierdzą (badania diagnostyczne jak amniopunkcja).

Test Panorama – jaka metoda jest stosowana?

W teście Panorama wolne DNA płodu kontrolowane jest z wykorzystaniem technologii opartej na SNP (polimorfizmy pojedynczych nukleotydów). Wykonywany jest w USA. Producentem badania jest Natera.

Test Panorama zatwierdzono w badaniu z udziałem 20 000 uczestników. Do tej pory został przeprowadzony na całym świecie ponad 2 000 000 razy.

Test Panorama a opinie – wskazania do wykonania testu Panorama

Opinie testu Panorama według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych są jednoznaczne. Badania tego typu zalecane są do wykonania kobietom w ciąży w każdym wieku. Mimo że część wad genetycznych występuje częściej u kobiet po 35 roku życia, to duża grupa zaburzeń nie ma związku z wiekiem mamy.

Cena testu Panorama

Test Panorama – cena – od około 2 200zł do 2 800zł

Cena testu Panorama jest zależna od opcji badania. Im szerszy jego zakres, tym cena testu Panorama jest wyższa. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia testu (rzetelne informacje o zdrowiu dziecka) oraz jego bezpieczny charakter, cena testu jest w pełni uzasadniona.

Podobieństwa i różnice – test Panorama a test NIFTY i inne testy NIPT

Test Panorama i test NIFTY oparte są na analizie krwi pobranej od ciężarnej, która zawiera DNA płodu. Są w pełni bezpieczne, osiągając jednocześnie wysoką czułość  powyżej 99% (dla trisomii 21). To, co je różni to zakres badań – test NIFTY pro sprawdza dodatkowe nieprawidłowości genetyczne, takie jak rzadkie trisomie, mikrodelecje i mikroduplikacje. Natomiast test Panorama analizuje triplodie oraz zespół znikającego bliźniaka, nieobecne w teście NIFTY pro. Oba testy różnią się zastosowaną metodą badania, jak i miejscem  ich wykonywania. Test NIFTY pro jest jedynym badaniem prenatalnym, zawierającym szeroki zakres ubezpieczenia.