Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Badanie wolnego płodowego DNA – jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie wolnego płodowego DNA – jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie wolnego płodowego DNA wykonywane jest zazwyczaj na zlecenie lekarza, kiedy występują obawy, że dziecko może cierpień na jedno ze schorzeń spowodowanych występującą mutacją genetyczną. Badanie wolnego płodowego DNA jest w pełni bezpiecznie zarówno dla dziecka, jak i dla matki, dlatego nie ma powodów do obaw, że badanie będzie miało niekorzystny wpływ na Wasze zdrowie. Poznaj wszystkie niezbędne informacje o badaniu wolnego płodowego DNA czytając poniższy artykuł. 

Wolne płodowe DNA, cffDNA – co to takiego?
Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?
Kiedy warto zbadać wolne DNA płodowe (cffDNA)?
Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA (cffDNA)? Cena badań

Wolne płodowe DNA, cffDNA – co to takiego?

Badanie wolnego płodowego DNA, zwanego także cffDNA to jedno z badań genetycznych umożliwiających wykrycie wielu chorób genetycznych, takich jak trisomia 21 pary chromosomów (zespół Downa), trisomia 18 pary (zespół Edwardsa) czy też trisomia 13 pary (zespół Patau). Badanie cffDNA to jedno z badań prenatalnych wykonywanych po 10 tygodniu ciąży, jeśli istnieją obawy występowania wybranych schorzeń genetycznych.

Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA opiera się na analizie DNA dziecka pozyskiwanego z krwi matki. Ponieważ materiał genetyczny dziecka przedostaje się do krwioobiegu matki poprzez łożysko, możliwe jest jego wyizolowanie bez wykonywania inwazyjnych badań prenatalnych. Badanie cffDNA jest bardzo czułe, dlatego jest ono bardziej skuteczne od innych tego typu badań genetycznych.

Kiedy warto zbadać wolne DNA płodowe (cffDNA)?

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem testu jakim jest badanie wolnego płodowego DNA, oto kilka czynników, przy których wykonanie badania jest szczególnie zalecane: wiek matki dziecka powyżej 35 roku życia, występowanie w rodzinie innych chorób genetycznych (szczególnie u rodzeństwa badanego dziecka), nieprawidłowe wyniki innych badań prenatalnych, niepokój o stan zdrowia dziecka oraz chęć upewnienia się, że nie choruje ono na żadną z wykrywanych przez badanie chorób genetycznych. Wszystkie te czynniki mogą stanowić przesłanki do wykonania badania cffDNA.

Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA (cffDNA)? Cena badań

Cena badania wolnego płodowego DNA może różnić się w zależności od zakresu oraz miejsca wykonania badania. W Polsce testy te nie są refundowane, a przez wykonaniem badania warto sprawdzić wybrane laboratorium pod kątem doświadczenia oraz posiadanych certyfikatów. Cena pełnego badania w pewnym laboratorium wynosi ok. 2 400 zł.