Ciąża po 40 roku życia ma swoje wady i zalety. W dzisiejszych czasach wiele kobiet 40+ decyduje się na dziecko. Diagnostyka prenatalna jest szczególnie ważna w tym okresie. Dzięki niej można uzyskać wszelkie informacje odnośnie zdrowia dziecka. Warto wiedzieć z czym dokładnie wiąże się ciąża po 40. roku życia.
Jakie są zagrożenia ciąży po 40?
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 40 roku życia?
Ciąża po 40 – czy warto wybrać test NIFTY?
Ciąża w wieku 39 lat jakie badania warto wykonać?
Jakie są zagrożenia ciąży po 40?
U ciężarnej po 40. roku życia wzrasta ryzyko:
- poronienia,
- cukrzycy,
- ciąży mnogiej,
- choroby układy krążenia,
- choroby nerek,
- wykonania cesarskiego cięcia zwłaszcza u kobiet, które będą pierwszy raz rodzić,
- nadciśnienia tętniczego,
- zatrucia ciążowego.
Pomimo tego, że wraz z wiekiem mogą wystąpić większe trudności z zajściem w ciążę ze względu na spadek płodności i pojawiają się zagrożenia to należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach można wykonać liczne badania genetyczne niemal na każdym etapie ciąży.
Jakie są rodzaje testów genetycznych w ciąży po 40 roku życia?
Kobietom w ciąży po 40. roku życia przysługują refundowane badania prenatalne w każdym trymestrze. Ich celem jest wykrycie ewentualnych chorób wrodzonych oraz genetycznych. Takie badanie USG wykonuje się już w 10-14 tygodniu ciąży. Przyszłym mamom po 40. roku życia zaleca się też przeprowadzenie badań USG z zastosowaniem zaawansowanej technologii 3D oraz 4D. Badania przesiewowe prenatalne nowej generacji można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Należą do nich m.in.: Panorama, Harmony i badanie NIFTY. Analizują one pozakomórkowe DNA dziecka
Ciąża po 40 – czy warto wybrać test NIFTY?
Kobieta będąca w ciąży po 40. roku życia powinna wykonać test NIFTY szczególnie wtedy, kiedy nie można ona poddać się inwazyjnym badaniom prenatalnym, jak np. amniopunkcja. Warto wykonać też test NIFTY, jeśli poprzednie dziecko urodziło się z wadą genetyczną albo w rodzinie rodziców występowały już przypadki, że ktoś posiadał daną wadę genetyczną. Po uzyskaniu wcześniejszych nieprawidłowych wyników z przeprowadzanych badań ciążowych warto również zdecydować się na test NIFTY.
Ciąża w wieku 39 lat jakie badania warto wykonać?
Kobiety będące w ciąży po 39. roku życia powinny wykonać badania prenatalne w celu sprawdzenia zdrowia swojego dziecka. Wiele z nich jest refundowanych. Już nawet po 35. roku życia można przeprowadzić nieinwazyjne badania przesiewowe. W przypadku nieprawidłowego wyniku, specjalista może skierować ciężarną na amniopunkcję.