Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Badania prenatalne – I trymestr ciąży

Badania prenatalne – I trymestr ciąży

Zastanawiasz się, kiedy wykonać badania prenatalne? I trymestr ciąży to odpowiedni czas na badania przesiewowe. Dzięki nim można ocenić zdrowie płodu, wykluczyć tzw. duże anomalie, a także określić ryzyko wystąpienia innych nieprawidłowości.

Badania prenatalne I trymestr ciąży

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – I trymestr ciąży – kiedy i jakie wykonać?
  2. Badania prenatalne – I trymestr ciąży – które są refundowane?
  3. Badania prenatalne – I trymestr ciąży – ile kosztują bez refundacji?

Badania prenatalne I trymestr ciąży. Kiedy i jakie wykonać?

Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne? I trymestr ciąży, czyli czas pomiędzy 1 i 13. tygodniem ciąży to najlepsza pora. Do 10. tygodnia ciąży lekarz powinien zlecić badania kontrolne, takie jak morfologia krwi, analiza stężenia glukozy, badania wirusologiczne oraz ogólne moczu. Następnie, po 10. tygodniu ciąży można wykonać pierwsze prenatalne badania przesiewowe.

Należą do nich:

  • test złożony (test PAPP-A + beta HCG + NT) – badanie wykonuje się pomiędzy 11 i 13. tygodniem ciąży, po to, aby wykluczyć u dziecka zespół Downa. Podczas badania oznaczane jest stężenie białka PAPP-A, a także poziom wolnej podjednostki beta HCG. Do pełnej interpretacji wyniku konieczne jest również badanie USG oraz określenie przezierności karkowej (NT);
  • test podwójny (inaczej test PAPP-A) – to badanie prenatalne, które jest wykonywane pomiędzy 10 i 14. tygodniem ciąży. Polega ono na pomiarze białka PAPP-A oraz beta-HCG;
  • test zintegrowany – badanie prenatalne wykorzystuje dane uzyskane podczas I trymestru ciąży (wiek ciąży, test PAPP-A + przezierność karkowa) oraz wyniki badań z II trymestru ciąży (beta HCG + AFP + estriol). Ostateczny wynik jest dostępny w drugim trymestrze ciąży, na jego podstawie można obliczyć ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa;
  • testy NIPT – to nieinwazyjne badania genetyczne, których czułość kształtuje się na poziomie powyżej 99% (dla trisomii 21.), można je wykonać już od 10. tygodnia ciąży i na podstawie wyniku oszacować ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości genetycznych. Testy NIPT są w szczególności wskazane, gdy kobieta zaszła w ciążę po 35. roku życia, a także w sytuacji, gdy w poprzedniej ciąży lub w rodzinie wystąpiły zaburzenia genetyczne. Są one zalecane także dla par, które otrzymały nieprawidłowe wyniki innych przesiewowych badań prenatalnych, np. testu PAPP-A, ponieważ mają wyższą czułość. Pierwszym w Polsce badaniem tego typu był NIFTY. Obecnie jest dostępna jego rozszerzona wersja z ubezpieczeniem. Czytaj więcej o NIFTY pro

Badania prenatalne I trymestr ciąży – które są refundowane?

Czy można liczyć na refundację i wykonać za darmo badania prenatalne? I trymestr ciąży jest objęty bezpłatnymi badaniami prenatalnymi jedynie wtedy, gdy pacjentka należy do grupy ryzyka i lekarz podejrzewa, że u dziecka mogą wystąpić nieprawidłowości. Jeśli kobieta spełnia kryteria określone przez NFZ, może wykonać za darmo USG genetyczne oraz test PAPP-A. Refundacji w Polsce nie podlegają badania wolnego płodowego DNA.

Badania prenatalne I trymestr ciąży – ile kosztują bez refundacji?

Jeśli pacjentka nie kwalifikuje się do programu NFZ, wszystkie badania przesiewowe są wykonywane za opłatą. Ile kosztują nierefundowane badania prenatalne I trymestru ciąży? W przypadku USG czy testu podwójnego mowa o kwocie wynoszącej około 250 złotych. Natomiast badania wolnego płodowego DNA to wydatek rzędu około 2500 złotych.

Test Nifty Pro

 

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 25 marca 2021 r.