Badanie NIFTY to bezpieczny i nieinwazyjny test prenatalny wykonywany od 10 tygodnia ciąży. Pozwala stwierdzić między innymi trisomię 21., 13., 18. i wiele innych chorób genetycznych (w sumie 94), a na życzenie rodziców również płeć dziecka. Charakteryzuje się wysoką czułością i w większości przypadków pozwala uniknąć amniopunkcji.
Jaki jest przebieg badania NIFTY?
Cena badania NIFTY – czy możliwa jest jego refundacja na NFZ?
Gdzie zrobić badanie NIFTY – autoryzowane placówki
Nieprawidłowy wynik badania NIFTY – co dalej?
Jaki jest przebieg badania NIFTY?
Badanie NIFTY to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. W czasie badania od matki pobiera się około 10 ml krwi żylnej która trafia do laboratorium, gdzie badane są cząsteczki wolnego, pozakomórkowego DNA płodu obecne we krwi matki – cffDNA (ang. cell-free fetal DNA). Całą procedura zajmuje niewiele czasu.
Cena badania NIFTY – czy możliwa jest jego refundacja na NFZ?
Badanie NIFTY pro, podobnie jak pozostałe badania NIPT w Polsce, nie są refundowane przez NFZ. To oznacza, że można je wykonać tylko prywatnie. Cena badania może się różnić w zależności od konkretnej placówki, jednak jej koszt w przybliżeniu wynosi około 2400 złotych.
Gdzie zrobić badanie NIFTY – autoryzowane placówki
Badania NIFTY można wykonać w całej Polsce wyłącznie w autoryzowanych punktach pobrań. Alternatywą jest umówienie wizyty domowej. W takiej sytuacji do domu pacjenta przyjeżdża pielęgniarka, która przeprowadza pobranie na miejscu. Próbka trafia później do laboratorium, gdzie poddawana jest analizie. W obu przypadkach pobranie jest uwzględnione w cenie standardowego badania, nie ma żadnych dodatkowych opłat.
Nieprawidłowy wynik badania NIFTY – co dalej?
Badania NIFTY dają bardzo szeroki obraz diagnostyczny w zakresie diagnostyki prenatalnej. Nieprawidłowy wynik przesiewowego badania prenatalnego oznacza dalszą konieczność diagnozowania, dlatego rodzice powinni zgłosić się na konsultację do genetyka w poradni genetycznej. W trakcie konsultacji genetyk zapoznaje się z historią chorób genetycznych, które występują wśród krewnych rodziców, a także z ewentualnymi z wynikami przeprowadzonych badań DNA.