Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie

Test NIPT czy NIFTY – czym różnią się te badania?

Test NIPT czy NIFTYTest NIPT czy NIFTY – czym różnią się te badania i które wybrać? To dylemat wielu par, które, w oczekiwaniu na potomstwo, chcą wykonać nieinwazyjne badanie prenatalne. Okazuje się, że nazwa NIPT odnosi się do grupy badań, w skład której wchodzi także test NIFTY. Jego najszerszą wersją jest NIFTY pro.

Spis treści:

  1. Test NIPT czy NIFTY – które badanie wybrać?
  2. Test NIPT czy NIFTY – na czym polegają badania NIPT
  3. Test NIPT czy NIFTY – czym jest badanie NIPT

Test NIPT czy NIFTY – które badanie wybrać?

Pary, które spodziewają się dziecka, często stają w obliczu dylematu, jakie badanie prenatalne wybrać, test NIPT czy NIFTY. Tymczasem pojęcie NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing) odnosi się do szerokiej grupy badań, w skład której wchodzą także testy NIFTY (z języka angielskiego Non-invasive Fetal Trisomy Test). Innymi słowy, każde badanie NIFTY jest również badaniem NIPT. Test NIFTY był pierwszym NIPT w Polsce, a od 2018 roku w Polsce dostępna jest rozszerzona wersja – NIFTY pro.

Test NIPT czy NIFTY – na czym polegają badania NIPT?

Badania NIPT, czyli nieinwazyjne prenatalne badania genetyczne wykonuje się od 10. tygodnia ciąży. Polegają one na pobraniu niewielkiej próbki krwi ciężarnej zawierającej wolne płodowe DNA i następnie – na jego analizie pod kątem różnych nieprawidłowości. Wszystkie badania NIPT są nieinwazyjne, a więc całkowicie bezpieczne dla ciężarnej oraz dziecka. Wyróżnia je również wysoka czułość, o wiele wyższa niż w przypadku innych tradycyjnych badań przesiewowych (takich jak np. test PAPP-A).

Test NIPT czy NIFTY – czym jest badanie NIFTY?

Zamiast więc zadawać sobie pytanie, co wybrać, test NIPT czy NIFTY, warto zastanowić się na tym, jakie badanie NIPT wybrać. Spośród wielu dostępnych na rynku testów NIPT warto zwrócić uwagę w szczególności na badanie NIFTY, które zostało sprawdzone na największej liczbie ciąż i posiada szeroką walidację kliniczną. Testy NIFTY wykonało już ponad 6 milionów kobiet na całym świecie! Świadczy to o jego wiarygodności.

Badanie NIFTY pro korzysta z najnowocześniejszej technologii NGS (Next Generation Sequencing). Wyróżnia je wysoka czułość oraz szeroki zakres identyfikowanych chorób (najszerszy spośród wszystkich innych badan NIFTY).

Test NIFTY pro potrafi wykryć zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16 oraz 22. Badanie identyfikuje również 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci takie jak: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, trisomia chromosomu X czy też zespół Jacobsa. To nie wszystko. Test NIFTY pro bada także mikrodelecje i mikroduplikacje, np. zespół DiGeorge’a, zespół delecji chromosomu Xp21 oraz zespoły Angelmana/Pradera-Williego.

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu

Publikacja: 27.07.2021 r.

*w zależności od kursu walutowego