Nowoczesne, nieinwazyjne badania prenatalne cieszą się rosnącą popularnością. Pozwalają na sprawdzenie stanu zdrowia dziecko już na wczesnym etapie ciąży, a przy tym są bezpieczne. Do testów NIPT należy test NIFTY, któremu zaufały miliony kobiet z całego świata. Badanie jest wykonywane w laboratoriach genetycznych, specjalizujących się w analizach DNA.
Jaka jest skuteczność testu NIFTY jako badania prenatalnego?
Jaka jest wiarygodność testu NIFTY pro?
Badania genetyczne w ciąży – NIFTY test, w którym tygodniu wykonać?
Czy jest wskazane wykonywanie NIFTY pro po 24 tygodniu ciąży? Jakie to niesie ze sobą korzyści i zagrożenia?
Jaka jest skuteczność testu NIFTY jako badania prenatalnego?
Test NIFTY to badanie skuteczne – jego wiarygodność jest określana na poziomie 99%. Możliwość błędu jest niewielka, a dodatkowo przed badaniem pacjentki wypełniają ankietę odnośnie przyjmowanych leków lub przebytych zabiegów, dzięki czemu można ograniczyć zafałszowanie wyników.
Jaka jest wiarygodność testu NIFTY PRO?
NIFTY PRO to rozszerzona wersja popularnego badania prenatalnego, która posiada ubezpieczenie wyniku. Wiarygodność badania jest taka sama dla obu wersji, jednak NIFTY PRO ubezpiecza kobietę na wypadek wyniku wskazującego niskie ryzyko lub brak wad, mimo którego dziecko rodzi się chore. W takich wypadkach kobieta może liczyć na odszkodowanie.
Badania genetyczne w ciąży – NIFTY test, w którym tygodniu wykonać?
Najwcześniejszy możliwy termin wykonania badania to 10 tydzień ciąży, kiedy możliwe jest badanie wolnego płodowego DNA dziecka. Badanie zaleca się wykonać do 24 tygodnia ciąży – jest to maksymalny wiek ciąży, w którym można było dokonać terminacji ciąży po wykryciu wad płodu, obecnie jednak te przepisy nie obowiązują. Pobranie próbki do badania NIFTY trwa zaledwie kilka minut, można więc umówić się na badanie w wolnym czasie.
Czy jest wskazane wykonywanie NIFTY PRO po 24 tygodniu ciąży? Jakie to niesie ze sobą korzyści i zagrożenia?
Badanie NIFTY PRO można wykonać po 24 tygodniu ciąży, właściwie aż do rozwiązania. Termin ten miał znaczenie wówczas, kiedy prawo polskie zezwalało na zakończenie ciąży na wypadek wykrycia wad genetycznych czy letalnych płodu – wywołanie porodu mogło nastąpić najdalej w 24 tygodniu ciąży, a więc późniejsze badanie odbierało taką możliwość. Wykonanie badania może uspokoić przyszłych rodziców i zmniejszyć poziom stresu, dzięki czemu chociaż druga połowa ciąży może przebiegać spokojniej.