Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Czy badanie NIFTY jest bezpieczne dla mamy i dziecka?

Czy badanie NIFTY jest bezpieczne dla mamy i dziecka?

Czy istnieją bezpieczne testy prenatalne? Obecnie na rynku dostępne jest badanie NIFTY, które w nieinwazyjny sposób sprawdzi ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Badanie wykonywane jest prywatnie, jednak warte swojej ceny. W tym artykule przeczytasz więcej o tym teście. Kiedy można wykonać badanie NIFTY, na czym polega oraz ile kosztuje. Zapraszamy do lektury.

Na czym polega badanie NIFTY?
Kiedy najlepiej wykonać badanie NIFTY?
NIFTY cena – ile kosztuje badanie NIFTY pro?
Czy warto zrobić badanie NIFTY i dlaczego?

Na czym polega badanie NIFTY?

Badanie NIFTY to nieinwazyjny test prenatalny z krwi. Wersja NIFTY pro ma bardzo szeroki zakres, bada 94 choroby genetyczne. Trzy najczęściej występujące trisomie również (zespół Downa, Patau oraz Edwardsa). Do testu pobiera się próbę krwi przyszłej mamy. W niej krąży wolne płodowe DNA  i to ono podlega analizie. NIFTY zapewnia bezpieczeństwo, nie wiąże się z ryzykiem poronienia – jak w przypadku inwazyjnych badań (amniopunkcji).

Kiedy najlepiej wykonać badanie NIFTY?

Badanie NIFTY można wykonać bardzo wcześnie. Już od 10 tygodnia ciąży test jest dostępny dla przyszłych mam. Wtedy stężenie cffDNA ma odpowiednią wartość do przeprowadzenia analizy. Wynik badania NIFTY otrzymamy do około 10 dni. Jest to krótki okres czasu. Przeważnie wynik dostępny w do 5 lub 6 dni. Nieinwazyjność testu NIFTY z pewnością zachęca mamy do wykonania właśnie tego badania prenatalnego.

NIFTY cena – ile kosztuje badanie NIFTY pro?

Cena testu NIFTY to około 2300-2400 zł. Cena badania NIFTY może różnić się w zależności od miejsca i dostawcy usługi. Jednak przeciętny koszt to około 2300-2400 zł. Test NIFTY pro kosztuje ok. 2397 zł. Pamiętajmy, że to jedyny test NIPT z ubezpieczeniem wyniku fałszywie negatywnego. Na życzenie można określić płeć dziecka. Badanie od długiego już czasu cieszy się zaufaniem wielu mam.

Czy warto zrobić badanie NIFTY i dlaczego?

Warto zrobić badanie NIFTY.  Daje przyszłym rodzicom pewność i bezpieczeństwo. Wiedza o zdrowiu nienarodzonego dziecka jest bezcenna. Dzięki NIFTY możemy uniknąć konieczności poddania się inwazyjnemu badaniu prenatalnemu. Badanie szczególnie polecane jest kobietom w ciąży po 35 roku życia. Innym wskazaniem są przypadki chorób genetycznych w rodzinie lub poprzednich ciążach. Nie zwlekaj, wykonaj NIFTY.