Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Czy badanie NIFTY może zastąpić inne testy prenatalne?

Test NIFTY to zaawansowana diagnostyka prenatalna zaliczana do grona testów NIPT. Są to nieinwazyjne testy prenatalne, które bardzo często wykonuje się w zastępstwie innych badań. Badanie NIFTY może zastąpić test PAPP-A czy amniopunkcję – jest w szczególności polecany jako bezpieczna alternatywa dla badań inwazyjnych.

Badanie NIFTY – test NIFTY pro na tle innych badań NIPT
Dlaczego ciążarna powinna wykonać badanie NIFTY?
Badanie NIFTY cena – jak kształtuje się na tle innych badań NIPT?
NIPT a NIFTY – co wyróżnia badanie NIFTY pro?

Badanie NIFTY – test NIFTY PRO na tle innych badań NIPT

Badanie NIFTY PRO bardzo korzystnie wypada na tle innych badań NIPT. Jego niewątpliwą zaletą jest szeroki zakres i wysoka wykrywalność chorób genetycznych. Unikatową cechą na tle innych badań prenatalnych inwazyjnych jest jednak dodatkowe ubezpieczenie wyniku. Dzięki temu ciężarna może otrzymać odszkodowanie, gdyby uzyskany wynik okazał się tzw. fałszywie pozytywny. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko (0,05% przypadków).

Dlaczego ciężarna powinna wykonać badanie NIFTY?

Badanie NIFTY pozwala na wykrycie zaburzeń genetycznych płodu już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki temu można na bardzo wczesnym etapie ciąży sprawdzić, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Badanie zastępuje inne testy genetyczne, które wymagają czas i dodatkowo generują dodatkowe koszty. Z tych powodów badanie jest zalecane dla każdej ciężarnej, a szczególnie po ukończeniu 35 roku życia.

Badanie NIFTY cena – jak kształtuje się na tle innych badań NIPT?

Badanie NIFTY cena wynosi około 2300 złotych w wersji podstawowej i około 2400 złotych w wersji PRO. Nie jest to wygórowana stawka, biorąc pod uwagę inne badania NIPT. Średnia cena takiej analizy waha się od 2000 do 2600 złotych. Ostateczne koszty zależą od tego, jakie badanie prenatalne nieinwazyjne zostanie ostatecznie zlecone do wykonania oraz od cennika danego laboratorium.

NIPT a NIFTY – co wyróżnia badanie NIFTY PRO?

NIFTY jest jednym z najchętniej wybieranych testów NIPT. W dużej mierze odpowiada za to szeroki zakres badania oraz dostępność analizy. Test NIFTY był pierwszym badaniem NIPT, które pojawiło się na polskim rynku – z tego też powodu cieszy się największym zaufaniem wśród pacjentek oraz lekarzy ginekologów.